Microsoftowi zdaje się to kompletnie nie przeszkadzać. Dlaczego miałoby? Bo najprawdopodobniej ten projekt w żaden sposób nie był konsultowany z gigantem. Jak się okazuje, na stronach projektu Chromium pojawiły się doniesienia o planach wprowadzenia logowania do Windows 10 za pomocą kont Google G Suite. Wygląda na to, że ci, którzy korzystają głównie z usług Google i jednocześnie mają Windows w swoich komputerach, będą mogli zalogować się znacznie prościej.
Google Credential Provider - bo tak nazywa się ten projekt bazuje na również na dostawcach uwierzytelniania, m. in. w usłudze Windows Hello. Warte wspomnienia jest jednak także to, że również firmy trzecie mogą tworzyć własnych "dostawców uwierzytelniania" i rejestrować je jako zgodne z Windows, dzięki czemu użytkownicy przynależący do konkretnego ekosystemu wcale nie muszą mieć aktywnego konta Microsoft, aby logować się w firmie do komputera z Windows 10 na pokładzie.
Jest to więc projekt niezależny od Microsoftu i wynikający ze specyfiki polityki bezpieczeństwa w systemie Windows 10. Natomiast wprowadzenie logowania za pomocą G Suite do Windows 10 to sposób na lepszą integrację pozornie dwóch niepasujących do siebie środowisk. Windows to w dalszym ciągu najpopularniejszy system dla komputerów osobistych na świecie, a w tej grupie znajduje się wielu korporacyjnych klientów korzystających z G Suite. Uproszczenie im logowania się ma być krokiem naprzód ku integracji.
Instalacja uwierzytelniania nie ma być upierdliwa
Jak wynika z analizy kodu projektu, Google Credential Provider ma być instalowany za pomocą najzwyklejszej paczki instalacyjnej. Następnie, Google Chrome zostanie tak skonstruowany, aby uruchomić się automatycznie, gdy użytkownik zaloguje się po raz pierwszy za wykorzystaniem Google Credential Provider. I tak - Google Chrome jest wymaganym programem, aby skorzystać z tej funkcji.
Jest to właściwie jedyna niejasność w tym projekcie - nawet deweloperzy pracujący nad projektem nie chcą podzielić się tym, dlaczego w ogóle Google Chrome jest wymagany w tym procesie. Co ważne - Microsoft nie przeszkadza w żaden sposób Google w dostarczeniu tej możliwości swoim użytkownikom. Nie jest tajemnicą fakt, iż będzie to funkcja skierowana głównie do użytkowników firmowych, korzystających aktywnie z G Suite. Nie jest pewne to, czy Google zdecyduje się oddać ten sposób logowania się do Windows 10 również dla "zwykłych użytkowników" posiadających podstawowe konto Google.
Windows i Google w jednym stoją domku
Niemniej, miło widzieć, że Google nie zaniedbuje Windows 10, który stracił ostatnio na znaczeniu - mimo obecności naprawdę dojrzałej i dopracowanej nowej wersji. Połączenie dwóch środowisk na tym poziomie to doskonały krok w stronę użytkowników korporacyjnych, którzy korzystają z Windows 10 i chcąc korzystać z pakietu G Suite, musieli także tworzyć konta Microsoft. Teraz wystarczy już tylko logowanie do G Suite - na dowolnym komputerze. Po tym już wszystkie usługi będą dostępne "z palca".
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu