Windows

Windows 10 z prezentami na 5. urodziny. Nowa aktualizacja zapowiedziana

KK
Konrad Kozłowski
18

Windows 10 świętuje swoje piąte urodziny, a Microsoft serwuje testerom nową wersję Windows 10 Build 20180, która udostępnia użytkownikom wcześniej zapowiadane zmiany i nowości.

Menu Start było bez wątpienia jednym z kluczowych elementów Windows 10. Jeśli miałbym obstawiać, to powiedziałbym, że to właśnie od niego rozpoczęto projektowanie nowego systemu po tym, jak odebrany został Windows 8 i Ekran start, który miał być nowoczesnym wcieleniem klasycznego Menu.

Windows 10X przesunięty na 2021 rok i rzadsze aktualizacje pełnej wersji systemu

Zaimplementowane zostały w nim nowe rozwiązania, jak aktywne kafelki, ale Microsoft powoli zmierza do ich... dezaktywacji, co dobitnie pokazują wykonywane od pewnego czasu ruchy. Owszem, systemowa Pogoda, Poczta czy Kalendarz nadal działają i sprawdzają się całkiem nieźle, ale deweloperzy nie przywiązują już do tej funkcji takiej uwagi, a kafelki w Menu Start coraz częściej wyświetlają po prostu ikonę aplikacji.

Co nowego w Windows 10 Insider Preview Build 20180

Windows 10 Insider Preview Build 20180 nie wnosi żadnej rewolucji, ale zawiera solidny szlif dla Menu Start, które będzie wyglądać o wiele lepiej - mowa o jasnej i ciemnej wersji motywu systemowego. Wszystko, co opisywałem przy okazji debiutu Windows 10 20161, teraz trafia do użytkowników. Można więc spodziewać się bardziej spójnego wyglądu Menu Start, gdzie tła kafelków będą jednej barwy (poza aktywnymi, które nadal wyświetlają dynamicznie aktualizowane informacje).

Udostępniane jest także nowe rozwiązanie pozwalające uznawać karty otwarte w przeglądarce Edge jako aplikacje, dzięki czemu staje się możliwe przełączanie pomiędzy nimi za pomocą skrótu Alt + Tab. Posiadacze urządzeń typu 2 w 1 powinni być zadowoleni z faktu, że wycofano się z automatycznego przełączania do trybu tabletu po odłączeniu 12klawiatury, wcześniejsza zmiana będzie obowiązywała tylko w trakcie używania jednego ekranu. Wszystkie zmiany i poprawki opisano tutaj.

Windows 10 pięknieje, ale nowy macOS zawstydził aktualizację Microsoftu

Nowa wersja  Insider Preview Build 20180 będzie dostępna w nowym kanale deweloperskim Dev Channel, który wcześniej nosił nazwę Fast Ring. Jeśli posiadacie starsze testowe wersje Windows 10, 20161 lub starsze, zalecane jest zaktualizowanie ich do minimum 20170, ponieważ poprzednie wygasną z dniem 31 lipca.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu