Microsoft

Windows 10 – czy i kiedy aktualizować, dla kogo darmowy, dla kogo płatny

Konrad Kozłowski
Windows 10 – czy i kiedy aktualizować, dla kogo darmowy, dla kogo płatny
70

8 tygodni i kilkanaście godzin - tyle dokładnie pozostało do 29. lipca, czyli dnia w którym udostępniony zostanie Windows 10. Informowaliśmy już o tym fakcie wczoraj, opisując także ofertę, którą złożył użytkownikom Windows 7 i Windows 8 Microsoft. Pod tym tekstem i kilkoma innymi pojawiło się jedna...

8 tygodni i kilkanaście godzin - tyle dokładnie pozostało do 29. lipca, czyli dnia w którym udostępniony zostanie Windows 10. Informowaliśmy już o tym fakcie wczoraj, opisując także ofertę, którą złożył użytkownikom Windows 7 i Windows 8 Microsoft. Pod tym tekstem i kilkoma innymi pojawiło się jednak mnóstwo pytań i wątpliwości, co do tego jak dokładnie przedstawia się propozycja Microsoftu, do kogo jest skierowana, jak i kiedy można z niej skorzystać, czy i ile będziemy musieli za to zapłacić i wiele innych. Pytacie, więc odpowiadamy.

Kiedy nastąpi premiera systemu Windows 10?

29. lipca 2015 roku.

W ilu i jakich wersjach pojawi się Windows?

  • Windows 10 Home - edycja będzie przeznaczona głównie dla zastosowań konsumenckich. Będzie ona dostępna na zwykłych pecetach, większych tabletach oraz rozwiązaniach hybrydowych.
  • Windows 10 Pro - desktopowe wydanie wersji Pro dla komputerów osobistych, tabletów oraz hybryd jest skierowane do małych biznesów, gdzie mogą nie wystarczyć funkcje systemu z wersji Home. W tej edycji szczególny nacisk zostanie położone na zabezpieczenia oraz rozwiązania chmurowe.
  • Windows 10 Enterprise - dla średnich oraz dużych biznesów rozwiązaniem będzie Windows Enterprise, który jeszcze bardziej będzie nastawiony na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa.
  • Windows 10 Education - Oparta na Enterprise platforma przeznaczona do korzystania z niej w szkole będzie przeznaczona nie tylko dla nauczycieli, obsługi oraz zarządców - z niej skorzystają również uczniowie. Podobnie jak w przypadku wersji Enterprise, będzie ona dostępna za pośrednictwem licencjonowania grupowego.

Jakie warunki należy spełnić, by móc za darmo zaktualizować swój system do Windows 10?

Wszyscy użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8 dysponują taką możliwością. Także ci nie posiadający legalnej kopii jednego z systemów.

Otrzymałem powiadomienie o możliwości rezerwacji bezpłatnej aktualizacji do Windows 10, co to oznacza?

To znaczy, że już dziś możesz zadeklarować chęć uaktualnienia swojego systemu operacyjnego (Windows 7 lub Windows 8) do Windows 10. Microsoft proponuje takie rozwiązanie z wielu względów, między innymi dla naszej wygody, bowiem na przestrzeni najbliższych tygodni bez naszego udziału pobierane wtedy będą kolejne pliki instalacyjne, tak by 29. lipca pozostało nam jedynie przeprowadzenie procesu aktualizacji. Microsoft stara się więć uniknąć bądź co bądź podziewanego obiążenia serwerów w tym dniu.

Czy rezerwacja jest niezbędna, by skorzystać z możliwości darmowej aktualizacji?

Krótko mówiąc nie. Począwszy o 29. lipca aktualizacji będzie można dokonać na standardowych, znanych nam zasadach.

Do kiedy mogę podjąć decyzję o skorzystaniu z oferty?

Od dnia 29. lipca dokładnie przez rok będzie można zdecydować się na zaktualizowanie systemu bez dodatkowych opłat. Po tym czasie będziemy zmuszeni do poniesienia odpowiednich kosztów w przypadku aktualizacji swojego systemu do Windows 10.

Czy to naprawdę za darmo?

Jeżeli przed 29. lipca, lub w ciągu pierwszego roku od dnia premiery Windows 10 zaktualizujesz swój system do dziesiątki nie poniesiesz z teg tytułu żadnych kosztów. Użytkownicy, którzy nie zdecydują się na aktualizację w wyznaczonym okresie będą musieli po prostu zakupić nową wersję systemu.

Jaki jest haczyk?

Podejrzana hojność Microsoftu to obiekt wielu wątpliwości i pytań ze strony użytkowników. Podejmując taką, a nie inną decyzję, firma z Redmond działa tylko i wyłącznie we własnym interesie. Między innnymi Microsoft interesuje jak największa liczba użytkowników najnowszego oprogramowania z przeróżnych względów. Warto jednak zaznaczyć, że edycje Windows 10 będą różnić się wieloma cechami, dla przykładu użytkownicy Windows 10 Home nie będą mogli zrezygnować z automatycznych aktualizacji, zaś ci posiadający Widows 10 Pro będą w stanie je jedynie opóźnić.

Posiadam starszą wersję systemu (np. Windows XP, Windows Vista) - co mogę zrobić?

Konkretna oferta sprzedażowa Windows 10 będzie znana bliżej dnia premiery. Partnerzy firmy Microsoft z pewnością przygotują oferty skierowane do takich użytkowników jak Ty, zaktualizujemy tekst o dokładniejsze informacje, gdy tylko się pojawią.

Piracka wersja Windows 7 lub Windows 8, co teraz?

Opisywane przez nas powiadomienie o dostępności rezerwacji pojawi się także na nielegalnych kopiach Windows 7/Windows 8 i możliwe będzie przeprowadzenie aktualizacji do nowego Windows 10. Nie zmieni to jednak faktu braku posiadania licencji na system Windows. Naturalnie zdecydowanie odradzamy takie praktyki.

Chciałbym pozbyć się powiadomienia o dostępności rezerwacji aktualizacji.

Jest to naturalnie możliwe, na liście zainstalowanych aktualizacji dla systemu Windows odnajdź tę oznaczoną KB3035583 i ją odinstaluj.

Czy podczas aktualizacji zachowane zostaną moje dane?

Utworzenie kopii zapasowej jest oczywiście zalecane na wszelki wypadek, ale jeśli proces zakończy się sukcesem, to wszystkie dane użytkowników pozostaną nietknięte.

Czy będę mógł wrócić do poprzedniej wersji systemu?

Tak. Otrzymana licencja na Windows 10 będzie dożywotnia na to konkretne urządzenie, na którym zainstalujemy nową wersję systemu, ale przy użyciu posiadanego klucza możliwa będzie instalacja starszego wydania Windows (7 lub 8). Ponowna aktualizacja do Windows 10 również będzie możliwa, jednak szczegółów tego procesu jeszcze nie znamy.

A co po Windows 10?

Według dotychczas udostępnionych informacji Microsoft zapewnia dostępność kolejnych aktualizacji na tych samych zasadach, na których otrzymamy nieodpłatnie Windows 10. Mowa jest nie tylko o mniejszych i większych uaktualnieniach, ale i także kolejnych wydaniach samego Windowsa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu