Microsoft

Co nowego w Windows 10? Jesienią nowa, duża aktualizacja - nowości w October 2018?

Konrad Kozłowski
Co nowego w Windows 10? Jesienią nowa, duża aktualizacja - nowości w October 2018?
30

Choć na pierwszy rzut oka Windows 10 wygląda dziś bardzo podobnie do tego, jakim był w dniu premiery, to jednak pod wieloma względami jest zupełnie nowy system. I Microsoft chce utrzymać tempo wprowadzanych zmian oraz nowości, dlatego jesienią doczekamy się piątej dużej aktualizacji Redstone 5, którą już ma oficjalną nazwę: October 2018 Update.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty udostępnienia październikowej aktualizacji dla Windows 10, ale wiemy, że nastąpi to na przestrzeni nadchodzących tygodni. System Microsoftu pracuje już na blisko 700 milionach urządzeń, a każdego miesiąca dołączają do nich nowe modele komputerów - w tym także te zaprezentowane na IFA 2018. Niemal wszyscy producenci wypowiedzieli wojnę ramkom wokół ekranu, a Acer ze swoim Predator Triton 900 wskrzesił wspomnienia o hybrydach. Skupmy się teraz jednak na tym, co trafi na wszystkie nasze komputery z Windows 10 już niedługo. Oto najważniejsze nowości z Redstone 5, czyli October 2018 Update dla Windows 10.

Uniwersalny schowek

Umyślnie umieszczam tę nowość na pierwszej pozycji, gdyż sporej grupie osób z całą pewnością ułatwiła ona pracę z kilkoma komputerami, choć nie tylko. Uniwersalny schowek pozwoli na dostęp do jego zawartości na kilku urządzeniach z Windows 10, gdzie będziemy zalogowani na swoim koncie Microsoft. Kto wie, może pewnego dnia trafi także na inne, mobilne urządzenia? Nie mniej, jego przydatność może być nieoceniona nawet wtedy, gdy posiadacie zaledwie jeden komputer - schowek zapamiętuje wszystkie skopiowane treści, więc jeśli zastąpicie ją przypadkowo (ile to już razy mi się przydarzyło...) czymś innym, to nie wszystko stracone, bo będziecie ją mogli łatwo odzyskać.

Nowa wyszukiwarka

Ta część systemu Windows 10 nie jest co prawda tak wszechstronna dla nas, polskojęzycznych użytkowników, ale zdecydowanie warto wspomnieć o jej usprawnieniu. Asystentka Cortana wciąż nie porozmawia z nami po polsku, ale wyszukiwarka staje się wygodniejsza w obsłudze, będzie lepiej kategoryzować znaleziska, a dzięki zwiększeniu powierzchni panelu, będziemy widzieć więcej treści.

Zrzuty ekranu - nowe Narzędzie Wycinanie

Microsoft wydał co prawda jakiś czas temu ciekawą aplikację o nazwie Snip do robienia zrzutów ekranu, ale tym razem postanowił usprawnić wbudowane w system narzędzie. Za pomocą skrótu Alt + Shift + S będziecie je mogli otworzyć i szybko wybrać jedną z potrzebnych funkcji. Później do waszej dyspozycji będą dodatkowe opcje pozwalające na edycję zrzutu w aplikacji Screen Sketch, jeśli tapniecie w powiadomienie, które wygeneruje nowy zrzut ekranu.

Ciemny motyw w Windows 10

O pojawieniu się ciemnego motywu w Windows 10 pisaliśmy kilkukrotnie i jeszcze będziemy o tym wspominać. Dlaczego? Ponieważ Microsoft dokonuje zmian nieco na raty, w wyniku czego poszczególne elementy Windows 10 zyskują ciemny motyw w pewnej kolejności - wcześniej były to niektóre aplikacje (np. Ustawienia), a teraz nadszedł czas na eksplorator Windows. Na tę zmianę czekało wielu użytkowników - jeśli macie już ciemny motyw włączony na swoim komputerze, to po instalacji aktualizacji od razu zauważycie zmianę w nowych obszarach Windows 10.

Notatnik zaktualizowany po latach!

To dopiero niespodzianka. Microsoft chyba nie zamierza pozbawić systemu Windows 10 jednej z ikonicznych aplikacji i zastąpić ją jej nowszą wersją. Notatnik doczekał się bowiem wsparcia dla plików tekstowych, które powstały na komputerach z macOS czy Linuksem. A to nie wszystko, bo Microsoft dodał funkcję "Szukaj w Bing" w menu Edycji. Okej, ważniejszą nowością jest pojawienie się zawijania wierszy w widoku z numerowanymi liniami tekstu.

Mamy tu jakichś graczy? To wszystko dla was - nowy pasek gry!

Microsoft wie, jak dużo graczy korzysta z Windows 10, dlatego wśród nowości w October 2018 Update pojawia się też coś dedykowane właśnie im. Zaprojektowany od nowa pasek gry to źródło wszystkich najważniejszych informacji o maszynie oraz skróty do najczęściej używanych funkcji, jak sterowanie głośnością, streaming i zrzuty ekranu i inne.

Data premiery October 2018 Update dla Windows 10

Gdy tylko poznamy dokładny termin premiery zaktualizujemy wpis:)

Grafiki: Microsoft, WindowsCentral

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu