Internet

Wikipedia chce być bardziej wiarygodna, więc łączy siły z Internet Archive

Kamil Świtalski
Wikipedia chce być bardziej wiarygodna, więc łączy siły z Internet Archive
5

Jeżeli chcieliście sprawdzić podane w artykułach na Wikipedii źródła, ale nie mieliście do nich dostępu to nadchodzące zmiany mogą Was ucieszyć.

Wikipedia to baza wiedzy, do której wielu z nas zagląda na co dzień. Mimo że można tam znaleźć informacje niemalże na każdy temat, to z zaufaniem do tamtejszych materiałów jest... różnie. Sam, przyznam szczerzę, podchodzę do tamtejszych wieści z ogromną rezerwą — i zawsze staram się sprawdzać źródła. No ale właśnie — z tymi też bywa różnie. Są wpisy w których znaleźć można kilkadziesiąt odnośników do miejsc, z których pochodzą podane tam informacje. Zdarzają się także takie, w których głównie widnieją adnotacje: potrzebne podanie źródła. To o tyle ważne, że w dobie powszechnej walki z fake newsami coraz więcej użytkowników stara się zachować czujność, a bez odpowiednich przypisów jest to dodatkowo utrudnione. Dlatego Wikipedia stawia na nowe rozwiązanie które nie tylko odeśle nas do konkretnej lektury, ale przy odrobinie szczęścia też pozwoli nam zagłębić jej odpowiedni fragment. Wszystko dzięki współpracy z Internet Archive!

Wikipedia rozpoczyna współpracę z Internet Archive. Pokaże fragmenty książek, z których pochodzą podane w artykułach informacje

O ile sprawdzanie źródeł Wikipedii w postaci kliknięcia w odnośnik to rzecz tak prosta, że grzechem byłoby z niej nie skorzystać — o tyle sięganie do książek (szczególnie gdy mamy pod ręką inne wydanie) to już wyższa szkoła jazdy. I prawdopodobnie korzystała z niego garstka osób. Nawet więc jeżeli te przypisy były, to na tyle tajemnicze i problematyczne, że niewielu robiło z nich użytek. Teraz ma szansę się to zmienić. Wikipedia łącząc siły z Internet Archive (tym samym który regularnie poszerza swoją bazę udostępnianych za darmo gier z Commodore 64 czy J2ME) zadba o sprytną zamianę abstrakcyjnych dla wielu czytelników przypisów na linki do konkretnych fragmentów książek. Brzmi jak marzenie, prawda?

No... prawda! Żeby jednak nie było tak kolorowo, to póki co jest ogromne "ale" w temacie. Chodzi o bazę cytatów i tamtejszą dostępność książek. Mimo że fundacja każdego dnia dodaje do swojej bazy ponad tysiąc nowych skanów (a obecnie mają na swoim koncie około 3,8 miliona zdigitalizowanych książek), to patrząc na ogrom Wikipedii — jeszcze długa droga przed nimi. Na ten moment udało im się w ten sposób połączyć raptem około 130 tysięcy cytatów z 50 tysięcy książek. 130 tysięcy cytatów brzmi imponująco, ale tylko do czasu, w którym nie zdamy sobie sprawy z tego, jak wielką skarbnicą wiedzy jest Wikipedia. I ile luk trzeba będzie jeszcze zapełnić. Dlatego tak ważne jest to, by autorzy artykułów podając źródła pamiętali też o ISBN, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie przyporządkować odnaleźć i załączyć odpowiednie fragmenty.

Trzymam mocno kciuki za powodzenie tego projektu, to ogromny ku wygodzie i wiarygodności.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu