Gry

Podróż do przeszłości w przeglądarce. Gry, muzyka i dema z Commodore 64 już w The Internet Archive!

Kamil Świtalski
Podróż do przeszłości w przeglądarce. Gry, muzyka i dema z Commodore 64 już w The Internet Archive!
17

Kolekcja setek gier, dem oraz programów na Commodore 64 jest na wyciągnięcie ręki — a wszystko to działające w przeglądarce internetowej!

Commodore 64 to jedno z tych urządzeń, które przed laty rozbudzało wyobraźnię. Dla wielu młodszych użytkowników była to przede wszystkim wymarzona maszynka, na której mogliby trwonić długie godziny na dostępne tam gry wideo -- a tych nie brakowało! Jeżeli wasze dzieciństwo przypadało na lata osiemdziesiąte, tudzież początek lat dziewięćdziesiątych, to prawdopodobnie platforma nie jest wam obcą. Co więcej - istnieje duże prawdopodobieństwo, że co nieco na nich przeklikaliście na tamtejszych klawiaturach, nie mogąc się doczekać, aż załaduje się wybrane przez oprogramowanie. Tak, magnetofon kasetowy potrafił pokazać pazur i nie zawsze działał tak, jak byśmy tego oczekiwali. Na szczęście w XXI wieku użytkownicy Commodore 64 mają nieco łatwiej, a wszystko to dzięki m.in. możliwości podłączenia doń kart SD. Ale jeżeli nie należycie do grona takich pasjonatów, a macie ochotę powspominać — to nadarzyła się właśnie doskonała okazja. The Internet Archive kilka dni temu zaczęło tworzyć bibliotekę oprogramowania dla C64, w ramach której udostępniono setki gier i programów działających bezpośrednio w przeglądarce internetowej!

Zobacz tez: Commodore — krótka historia firmy!

Commodore 64 w The Internet Archive: gry, muzyka i programy na wyciągnięcie ręki!

Emulatory w przeglądarce nie są jaką kompletną nowością, ale kiedy oprogramowanie tak masowo wjeżdża na platformę The Internet Archive, trudno przejść obok niego obojętnie. Przyznam szczerze, że sam nie mam specjalnie nostalgicznego podejścia do platformy — z 8-bitowców znacznie bliższy był mi "nasz" Pegasus, bo miałem to szczęście, że dość szybko pojawiła się w moim domu Amiga. Jednak nawet ja sprawdzając co ciekawego przygotowano dla nas w TIA, przepadłem na kilka godzin. Bo przecież jak można odmówić sobie partyjki w River Raid, Montezuma's Revenge, Batmana czy równie trudne po latach Ghosts 'n Goblins? Poza pełnymi grami, czekają tam na nas wersje demonstracyjne oraz dyski muzyczne, do których aż miło powrócić. Nie zabrakło także miejsca dla demosceny!

Kolekcja gier, programów z Commodore 64 dostępna bezpośrednio w przeglądarce robi wrażenie. Ale przygotujcie się na to, że przy wielu grach trzeba będzie odrobinę pogrzebać w ustawieniach emulatora (do których dostać się można wciskając F12) — głównie ze względu na przestawienie klawiszy / emulację urządzenia, na którym będziemy odpalać gry. No... bo raczej próżno szukać we współczesnych komputerach drugiego portu joystickowego, a przynajmniej ja takiego już nie mam ;).

Cały wspomniany katalog dostępny jest pod adresem: https://archive.org/details/softwarelibrary_c64. Niech nie przeraża was chaos — kolekcje, wyszukiwarka i cały dostępny zestaw filtrów pozwoli skutecznie odnaleźć interesujące treści w mgnieniu oka!

Grafika: 01, 02

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu