Podczas gdy większość ludzi używa bluetooth do bezprzewodowego przesyłu plików, także większość z nich nie wie, że ma pod ręką dużo bardziej uniwersalne narzędzie - WiFi Direct.
WiFi Direct - co to jest i jak działa?
WiFi Direct w swoich założeniach jest jednym ze standardów przesyłu danych, szczególnie często wykorzystywanym w przypadku urządzeń mobilnych. Dzięki temu, że dziś standard ten obecny jest praktycznie we wszystkich nowych smartfonach i działa tak samo bez względu na model i markę, można uznać WiFi Direct za następcę Bluetooth i najbliższe, co podstawowy Android może zaoferować jako konkurencję dla AirDrop. WiFi Direct, jak sama nazwa zresztą wskazuje, jest bezpośrednim połączeniem pomiędzy urządzeniami i standard nie potrzebuje do tego celu dodatkowego routera. Zaznaczam to, ponieważ popularny błąd w rozumieniu WiFi Direct polega na tym, iż część ludzi uważa, że umożliwia on przesyłanie plików tylko jeżeli oba urządzenia znajdują się w tej samej sieci WiFi. WiFi Direct korzysta oczywiście ze standardu WiFi do transferu plików, dlatego może on osiągnąć prędkość nawet 250 Mbps (>31 MB/s)
Kto może skorzystać z WiFi Direct?
W tym momencie poprzez WiFi Direct możemy przesyłać pliki pomiędzy każdym urządzeniem certyfikowanym do tego przez WiFi Allience. W przypadku smartfonów będzie to praktycznie każdy telefon wypuszczony po październiku 2011r. – wtedy to Google ogłosiło wsparcie dla tego formatu przesyłu danych. WiFi Direct nie ogranicza się jednak tylko do telefonów, ponieważ w ten sposób możemy połączyć się też z telewizorami (np. LG, Sony czy Phillipsa), konsolami czy laptopami.
Z WiFi Direct korzystają też iPhony, co czyni standard jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów na wymianę danych.
WiFi Direct – TOP 5 korzyści
1. Wsteczna kompatybilność
W przypadku standardów WiFi, z których korzysta także WiFi Direct, warto zauważyć, że wszystkie nowe urządzenia (np. telefony) są w stanie obsłużyć także starsze standardy z WiFi a włącznie. Dlatego jeżeli chcemy połączyć ze sobą dwa sprzęty zgodne z WiFi Direct, nie będzie miało znaczenia z którego roku pochodzą.
2. Prędkość
Jaki już wspomniałem – WiFi Direct potrafi przesyłać pliki z prędkością do 250 Mbps, czym znacznie przebija każdy inny standard bezprzewodowego transferu danych, szczególnie bluetooth, który w swojej długiej historii ledwo zbliżył się do 1/10 tej szybkości. WiFi Direct jest więc świetnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o streaming multimediów, łączenie zdalnych monitorów czy też pracę z dużymi plikami.
3. Łatwość połączenia
Aby połączyć się pomiędzy dwoma telefonami z Androidem wystarczy wejść w ustawienia sieci WiFi, a następnie wybrać WiFi Direct. Jeżeli zrobimy to na obu urządzeniach, wykryją się one nawzajem, a w menu udostępniania pojawi się ikona WiFi Direct jako opcja przesyłu wybranego przez nas pliku. Wciąż nie jest to tak wygodne jak np. Airdrop (który swoją drogą również korzysta z nieco zmodyfikowanej wersji WiFi Direct) aczkolwiek patrząc na to, co oferuje omawiany dziś standard, jego konfiguracja jest prosta i zajmuje dosłownie chwilę.
4. Uniwersalność
Chcemy ze sobą połączyć telewizor i laptop? A może telefon i konsolę? Dwa telefony różnych marek? Dwa laptopy? Na wszystkie te pytania odpowiedź jest jedna – WiFi Direct. Co więcej, WiFi Direct pozwala na połączenie ze sobą więcej niż dwóch urządzeń, co czyni ten sposób jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów mobilnej wymiany danych, jaki kiedykolwiek został wymyślony.
5. Bezpieczeństwo
Podczas gdy wielokrotnie udowadniano, że połączenie bluetooth naraża nas na bycie ofiarą cyberataku, to samo połączenie ustanowione przez WiFi Direct jest zwyczajnie dużo bezpieczniejsze. Tak samo jak wszystkie połączenia WiFi, WiFi Direct korzysta bowiem z protokołu WPA2.
Czy WiFi Direct niesie ze sobą zagrożenia?
Oczywiście, jak każda technologia bezprzewodowa, WiFi Direct nie jest w 100 proc. odporne na ataki hakerów. Z jednej strony mogą oni wykorzystać znane podatności danej platformy (np. Androida) które można aktywować przy użyciu WiFi Direct (np. atak DoS – Denial of Service pozwalający zdalnie zresetować urządzenie. Ponadto, WiFi Direct możne narazić nas na niebezpieczeństwo ze względu na to, że większość urządzeń IoT z którymi się łączymy (np. drukarki) same z siebie mają bardzo słabe zabezpieczenia, co hakerzy skrzętnie wykorzystują np. do rozprzestrzeniania ransomware.
WiFi Direct nie jest więc rozwiązaniem idealnym. Pomimo swojej wszechstronności zdaje się dodatkowo przegrywać z blueatooth, który króluje w dziedzinie wearables dziąki swojemu mniejszemu zużyciu energii. Być może wraz ze wzrostem zapotrzebowania na transfery większych plików doczekamy się powszechniejszego użycia WiFi Direct.
Korzystacie z tej technologii?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu