Sony

Mało miejsca na PS5? Sony wkrótce odblokuje dostęp do portu SSD M.2

Piotr Kurek
10

Już niedługo Sony odblokuje systemowo dostęp do dodatkowego slotu umożliwiającego rozszerzenie pamięci wewnętrznej konsoli PlayStation 5. Nie śpieszcie się jednak z zakupem dysku SSD M.2.

PlayStation 5 wyposażony jest w pamięć wewnętrzną, która nie daje zbyt dużo miejsca na gry i aplikacje instalowane na konsoli. 667,2 GB to stosunkowo niewiele, patrząc np. na to ile waży Call of Duty: Modern Warfare. Gra po premierze potrzebowała aż 175 GB miejsca na konsoli. Jeśli dołożymy do tego Spider-Man: Miles Morales Ultimate — ponad 100 GB, to już przy dwóch grach mamy niemal połowę przestrzeni na dane w konsoli zajętą. Część osób powie, że to żaden problem — kończę grę, kasuję. Dla drugich to spory problem — tym bardziej jeśli posiadają konsolę Digital Edition. Prawie 300 GB transferu dla dwóch gier robi wrażenie.

Sony po premierze PlayStation 5 zapowiadało, że w przyszłości umożliwi użytkownikom konsoli na rozszerzenie pamięci wewnętrznej, jednak nie będzie to takie proste. Powód?

Sony tłumaczy tę decyzję tym, że spora część SSD tego typu jest dla potrzeb Playstation 5 zwyczajnie za wolna, niektóre nie zmieszczą się w slocie, a jeszcze inne są całkowicie niekompatybilne z kontrolerem wejścia/wyjścia zastosowanym przez Sony. Sony wymaga przepustowości na poziomie 5,5 GB/s (PCIe 4 generacji) i niezbyt dużego radiatora.

— przeczytacie w naszym tekście W Playstation 5 na razie nie będzie działać slot na dodatkowe dyski SSD.

Dysk SSD M.2 w PlayStation 5 coraz bliżej

Jak podaje serwis Bloomberg, możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej przy pomocy kompatybilnych dysków SSD M.2 ma pojawić się w PlayStation 5 latem 2021. Port na takie dyski już jest, ale podłączenie do niego dowolnego nośnika SSD M.2 powoduje, że konsola się nie uruchamia. A to oznacza, że podłączenie większego dysku do PlayStation 5 w chwili jest niemożliwe — przynajmniej dla gier z PS5. Bo bez najmniejszego problemu do konsoli można podłączać zewnętrzne dyski USB, na które instalowane będą gry w ramach wstecznej kompatybilności z PS4.

Sony odblokuje port przy pomocy aktualizacji oprogramowania. To, że firma pracuje nad taką możliwością wiedzieliśmy od kilku miesięcy. Wciąż jednak czekamy na oficjalne zapowiedzi i specyfikacje kompatybilnych dysków. Serwis dodaje, że wraz z tą aktualizacją Sony zwiększy limit obrotów wentylatora, który poprawi chłodzenie konsoli i zapobiegnie jej przegrzewania się — czyżby Japończycy podejrzewali, że w ciepłe, letnie dni, PS5 będzie się gotowało i potrzebowało mocniejszego przepływu powietrza?

Większy dysk do PlayStation 5 coraz bliżej. Warto się jednak wstrzymać z zakupami

dysk SSD M.2 PCIe 4.0

Zanim jednak ruszycie do sklepów po dyski SSD M.2 warto poczekać na oficjalne stanowisko Sony w sprawie rozszerzenia wewnętrznej pamięci konsoli PlayStation 5. Z całą pewnością nie wszystkie dyski będą wspierane — głównie te, które mogą spowolnić działanie systemu czy utrudniać rozgrywkę. Jakie to będą dokładnie modele? Nie wiadomo — Sony wymagać może przepustowości na poziomie 5,5 GB/s. A to będzie generowało dodatkowe wydatki — i to nie małe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu