Motoryzacja

1/5 młodych kierowców prowadziło wideorozmowy prowadząc samochód. ŻE CO?!

Kamil Świtalski
11

Przerażające wieści wprost z badania RAC. Wielu kierowców przyznaje się do tego, że zdarzyło im się prowadzić wideorozmowę podczas... prowadzenia samochodu.

Od lat rozprawia się na temat tego jakim rozproszeniem są smartfony dla kierowców. Tylko sprawdzą SMSa, tylko zmienią piosenkę, tylko uruchomią kolejny odcinek podcastu. Tylko sekundy dzielą ich od tragedii — zwłaszcza kiedy mowa o dużych prędkościach. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach zagrożeń pojawia się coraz więcej — młodzi (ale nie tylko) kierowcy coraz chętniej bowiem korzystają z... wideorozmów podczas jazdy.

Wideorozmowy podczas jazdy samochodem najwyraźniej nie są niczym niespotykanym. Przyznało się do nich 18% kierowców między 17, a 24 rokiem życia

8% wszystkich kierowców biorących udział w badaniu przyznaje się, że przynajmniej raz prowadziła wideorozmowę podczas prowadzenia samochodu. Ale kiedy mowa o młodych kierowcach (przedział wiekowy: 17-24) — tutaj już 18% z przepytanych przyznaje, że mają takie doświadczenia za sobą. Wśród kierowców z przedziału wiekowego 25-44 to 13%. Aż 13%. Bo dane te dotyczą 3068 kierowców przepytanych przez RAC na potrzeby swojego raportu. Ale jeżeli myślicie że na tym koniec dramatycznych odpowiedzi — to dodam, że 9% osób z najmłodszych kierowców przyznaje, że podczas prowadzenia samochodu zdarzyło im się w coś... grać!

Przyznam, że dla mnie dane te wypadają... dramatycznie. Nawet jeżeli mowa tutaj o jakimś wycinku respondentów, wciąż sama myśl że tylu osobom zdarza się prowadzić wideorozmowy podczas jazdy napawa mnie przerażeniem. Jak wiadomo nawet najmniejsze dźwięki potrafią nas rozproszyć, a co dopiero chęć podejrzenia co dzieje się na ekranie kiedy mamy aktywną rozmowę telefoniczną? Życzę wszystkim szerokiej drogi i nieco więcej rozwagi...

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu