Mobile

WhatsApp z szyfrowaniem end-to-end. Miliard użytkowników może się teraz bezpiecznie komunikować

Tomasz Popielarczyk
WhatsApp z szyfrowaniem end-to-end. Miliard użytkowników może się teraz bezpiecznie komunikować
1

Open Whisper Systems poinformowało o wdrożeniu protokołu Signal do komunikatora WhatsApp. Oznacza to, że wysyłane wiadomości będą teraz całkowicie szyfrowane.

Współpraca WhatsAppa z Open Whispers Systems została ogłoszona rok temu. Teraz widzimy tego pierwsze efekty. Do komunikatora został wdrożony protokół Signal, który skutkuje szyfrowaniem end-to-end. Oznacza to, że wiadomość jest szyfrowana na urządzeniu nadawcy, a następnie dekodowana na urządzeniu odbiorcy. W międzyczasie nikt nie ma do niej wglądu, a nawet jeśli uda się mu przechwycić dane na zasadzie ataku man-in-the-middle, nie rozszyfruje komunikatu bez odpowiedniego klucza. Przy czym WhatsApp nie będzie szyfrował jedynie tekstu, ale każdą treść: rozmowy audio, zdjęcia, wideo i całą resztę. Nie ma też znaczenia, z jakiego urządzenia i z jakiej platformy korzysta nasz rozmówca.

Szyfrowanie jest wdrażane w najnowszej wersji komunikatora. Jeżeli ją zainstalujecie i Wasz rozmówca również będzie korzystał z aktualnego wydania programu, w oknie rozmowy zobaczycie informację o szyfrowaniu.

Open Whispers System wdrażało już swoją technologię w CyanogenModzie. Tam szyfrowana była komunikacja SMS między użytkownikami tej modyfikacji Androida.

WhatsApp jest komunikatorem należącym do Facebooka. Firma przejęła go w lutym 2014 roku za 19 mld dolarów. Aktualnie korzysta z niego ponad miliard osób na całym świecie. Tym samym WhatsApp nagle stał się najpopularniejszym komunikatorem zapewniającym szyfrowanie swoim użytkownikom. Wpisuje się to w ostatnie wydarzenia związane z aferą PRISM, a także zakusami amerykańskich służb federalnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu