Komunikatory

WhatsApp Web - jak włączyć i skonfigurować komunikator WhatsApp w przeglądarce?

Grzegorz Ułan
WhatsApp Web - jak włączyć i skonfigurować komunikator WhatsApp w przeglądarce?
9

Ostatnio jeden ze znajomych zapytał mnie, jak ja to robię, że tak szybko obszernie odpisuje mu na smartfonie w aplikacji WhatsApp. Odparłem, że piszę na komputerze, co go mocno zdziwiło, więc nie jest to takie oczywiste jeszcze dla wszystkich. Tak. Z WhatsApp można korzystać wygodnie, również na komputerze, choć bez jednej ważnej funkcji.

Whatsapp Web, czyli ciekawe rozwinięcie świetnego komunikatora

To prawda, że początkowo WhatsApp dostępny był tylko na platformy mobilne. Można go było zainstalować na smartfonach z Androidem i iOS na pokładzie, ale także na Windows Phone czy wcześniej na BlackBerry OS czy nawet Symbianie. O szerokiej dostępności na platformach mobilnych świadczy pojawienie się WhatsApp na KaiOS.

Jednak po przejęciu WhatsApp za 19 mld dolarów przez Facebooka w 2014 roku, rok później udostępniony on został w wersji webowej, z której wygodnie możemy korzystać z poziomu przeglądarki.

Jak zalogować się do WhatsApp Web z przeglądarki

Aby skorzystać z webowej wersji WhatsApp, wystarczy wejść na stronę web.whatsapp.com i na swoim smartfonie, w którym korzystacie z mobilnej wersji WhatsApp odszukać następującą opcję w ustawieniach aplikacji - Ustawienia - WhatsApp Web i aplikacja na pulpit - Zeskanuj kod QR. Po kliknięciu w ostatnią pozycję wyświetli się Wam aparat, który trzeba skierować na kod znajdujący się na ekranie przeglądarki. To wszystko, po udanym sparowaniu, będziecie już mogli od razu korzystać z tego komunikatora jak w smartfonie. No może nie do końca, bo w przeglądarce nie jest dostępna opcja rozmów audio i wideo czy możliwość włączenia trybu ciemnego.

Podobnie wygląda proces włączenia WhatsApp w osobnej aplikacji na Windows oraz Mac OS. Linki do pobrania tych aplikacji znajdziecie na stronach WhatsApp.

W wersji przeglądarkowej nie znajdziecie zbyt dużo ustawień, gdyż jest to jedynie odzwierciedlenie tego, co macie w aplikacji mobilnej. Przeniesione więc zostaną tylko Wasze kontakty i rozmowy z telefonu, a jedyne zmiany jakie można dokonać w przeglądarce, to nasze dane, zdjęcie czy tapeta pod tło naszych rozmów.

Należy też pamiętać, że w przeglądarce czy w desktopowej wersji, możecie korzystać z WhatsApp tylko, jeśli nadal jest ona aktywna na Waszych smartfonach, nie działa ona bowiem samodzielnie. Na szczęście wiadomości są w czasie rzeczywistym synchronizowane, więc bez obaw możecie naprzemiennie korzystać z tych narzędzi i być cały czas na bieżąco z wiadomościami od znajomych.

WhatsApp Web - wtyczki do Chrome i Firefoxa

WhatsApp nie udostępnia swoich oficjalnych wtyczek czy rozszerzeń do przeglądarek, w sklepach Chrome Web Store czy Firefox ADD-ONS znajdziecie szereg "wspomagaczy", które jednak nie zmienią znacząco sposobu komunikacji via przeglądarka. Warto więc korzystać jedynie z oficjalnego wsparcia w aplikacjach twórców tego komunikatora.

Czy WhatsApp Web jest bezpieczny?

WhatsApp wprowadził szyfrowanie end-to-end w 2016 roku przy wykorzystaniu protokołu stosowanego w aplikacji Signal. Szyfrowanie end-to-end zapewnia możliwość odczytania treści wiadomości jedynie z poziomu aplikacji uczestników rozmowy. Co ważne, szyfrowane są nie tylko treści wiadomości, ale także przesyłane pliki w postaci zdjęć, wideo czy audio.

Czytaj też: Jak zainstalować WhatsApp

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu