Komunikatory

WhatsApp wprowadza funkcje, z których w zeszłym roku zrezygnował Messenger

PK
Piotr Kurek
3

To, że Google kombinuje ze swoimi komunikatorami nikogo już nie dziwi. Facebook też do końca nie wie, jak uporządkować swoje aplikacje umożliwiające prowadzenie rozmów ze znajomymi. Do WhatsApp zawitała funkcja, z której zrezygnowano w Messengerze w zeszłym roku.

Pamiętacie okrągłe kody QR, które otaczały Wasze zdjęcie profilowe w Messengerze? W zeszłym roku Facebook, bez żadnych zapowiedzi, czy tłumaczeń, postanowił zrezygnować z funkcji, która pomagała w natychmiastowym nawiązaniu kontaktów w komunikatorze. Wygląda na to, że kody QR powróciły — jednak nie do Messengera, a do WhatsApp. Te również mają pomóc w dodawaniu kontaktów. Pytanie tylko: czy komuś to potrzebne?

whatsapp kody qr

Zobacz też: WhatsApp Web – jak włączyć i skonfigurować komunikator WhatsApp w przeglądarce?

Jak informuje Wabetainfo, w nowych wersjach beta komunikatora na Androida i iOS uruchomiono możliwość generowania i skanowania kodów QR. Te mają umożliwić szybkie dodawanie kontaktów, bez potrzeby przekazywania numerów telefonów. Kody QR generowane są z poziomu ustawień aplikacji, a ich skanowanie odbywa się w tym samym menu lub przy ekranie tworzenia nowego kontaktu. Dane zawarte w kodzie QR to nasza nazwa (imię) oraz numer telefonu. Same kody ozdobione są ikoną WhatsApp co pozwala na ich łatwe identyfikowanie, a osadzone w nim dane to odnośnik dohttps://wa.me/qr/**** wraz z ciągiem znaków identyfikujących użytkownika. Po przeprowadzeniu autoryzacji w aplikacji i sprawdzeniu ważności zaproszenia, nowy kontakt pojawi się na liście.

Kody QR w WhatsApp. Funkcja, która zniknęła z Messengera trafia do innego komunikatora Facebook. Tylko czy ona jest taka potrzebna?

A co z bezpieczeństwem? WhatsApp wprowadził możliwość resetowania kodu QR wraz z cofnięciem zaproszenia. Próba zeskanowania zresetowanego kodu skutkuje wyświetlaniem informacji o utracie ważności, co uniemożliwi dodanie kontaktu. Nie będzie też możliwości wyciągnięcia z samego kodu żadnych informacji kontaktowych, w tym numeru telefonu. Dzięki temu będzie można szybko reagować w sytuacji, gdyby wygenerowany przez nas kod QR został rozesłany dalej, bez naszej wiedzy.

whatsapp kody qr

Czy skanowanie kodów QR jest dużo szybsze niż zwyczajne podanie numeru telefonu? Przyznam szczerze, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony rozumiem, że to ma wpłynąć na bezpieczeństwo danych, z drugiej nie wiem, czy jest to wygodniejsze. Przy próbie wymienienia się kontaktami osobiście, kod QR może być szybki, ale jeśli ktoś na odległość chce porozmawiać z nami na WhatsApp, to do przesłania kodu QR musiałby wykorzystać inny komunikator, SMS-a (MMS) lub tradycyjny e-mail. Czy w takim przypadku nie miałby już wcześniej numeru telefonu, który może wykorzystać na WhatsApp? Z drugiej strony byłby to dobry sposób na umożliwianie rozpoczęcia rozmów z osobami spoza listy kontaktów. Gdyby w komunikatorze były obecne ustawienia prywatności blokujące możliwość nawiązania kontaktu z takimi osobami, moglibyśmy przesłać im kod QR z zaproszeniem do rozmowy. Ną tę chwilę takie ograniczenia dotyczą wyłącznie tego, kto doda nas do grup, a nie z kim porozmawiamy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu