Kiedy w 2014 roku Facebook przejmował WhatsApp, twórcy tego komunikatora zapewniali dotychczasowych użytkowników, iż w kwestiach prywatności nic się dla nich nie zmieni w związku z tym przejęciem. Czas pokazał, jak złudne były te zapewnienia.
Podczas tego przejęcia, w dokumentacji przekazanej Unii Europejskiej, która to miała zatwierdzić to przejęcie, Facebook zapewniał, że nie będzie w stanie dopasować użytkowników Facebooka z użytkownikami WhatsApp po numerze telefonu. Ale już dwa lata później, po zmianie polityki prywatności WhatsApp w 2016 roku okazało się, że jest to możliwe, a KE ustaliła, że Facebook był tego świadomy już w 2014 roku.
Z tego też względu za świadome wprowadzenie w błąd Komisja Europejska nałożył na Facebooka karę w wysokości 110 mln euro. (Źródło: KE). Jednocześnie uznając, że pominięcie tak istotnego faktu w postępowaniu w 2014 roku nie miało wpływu na decyzję o zatwierdzeniu przejęcia WhatsApp przez Facebooka.
Wspomniana wyżej zmiana polityki w 2016 roku prywatności WhatsApp zakładała udostępnienie danych użytkowników tego komunikatora Facebookowi, ale z adnotacją, że mogą z tego zrezygnować (Źródło: 9To5Mac).
Teraz jednak, wszyscy użytkownicy (nie tylko nowi, ale i dotychczasowi) uruchamiający WhatsApp dostają poniższe powiadomienia o konieczności zaakceptowania nowej polityki prywatności do 8 lutego, bez możliwości jego pominięcia:
Stukając przycisk Akceptuję, akceptujesz nowy regulamin, który wchodzi w życie z dniem 8 lutego 2021. Aby móc dalej korzystać z WhatsApp po tej dacie, musisz zaakceptować nowy regulamin. Możesz również odwiedzić Centrum pomocy, aby usunąć konto lub uzyskać więcej informacji. Dodatkowe informacje na temat sposobu przetwarzania danych użytkownika przez WhatsApp można znaleźć w naszej zaktualizowanej polityce prywatności.
Nowe zasady obejmują dwa punkty - sposobu przetwarzania danych użytkowników WhatsApp oraz przechowywania i zarządzania przez firmy na Facebooku czatami z WhatsApp. Taki komunikat wyskakuje zarówno na iPhone jak i na urządzeniach z Androidem na pokładzie. Trzeci zrzut dotyczy użytkowników spoza Unii Europejskiej, na terenie której obowiązują bardziej rygorystyczne zasady prywatności, gdzie początkowo Facebook będzie miał problemy z wdrożeniem integracji WhatsAppa z innymi swoimi produktami. Podobnie zresztą, jak to miało miejsce niedawno z wyłączeniem niektórych usług na Facebook Messenger.
Niemniej już teraz, w zaktualizowanej 4 stycznia 2021 roku polityce prywatności WhatsApp oraz regulaminie korzystania z WhatsApp obowiązujących w UE, czyli też w Polsce znajdziemy sporo odniesień do współpracy z Facebookiem, w zakresie udostępniania danych. Musimy je zaakceptować do 8 lutego 2021 roku lub skasować konto.
Jak widać na powyższych zrzutach ekranu, w krajach Unii Europejskiej nie będą mogli jeszcze wdrożyć zasad z tej trzeciej sekcji, ale wydaje się to kwestią czasu, iż obejdą i te ograniczenia, które narzucają obowiązujące teraz przepisy w Europie.
Postępowanie Facebooka odnośnie własnego komunikatora i dążenie do zmonetyzowania go nie jest zaskoczeniem (wydali na niego 19 mld dolarów na zakup + 110 mln euro wspomnianej kary od Unii Europejskiej). Kwestią otwartą pozostaje tu styl i pominięcie tak istotnego aspektu przy przejmowaniu WhatsApp, czyli możliwości powiązania numerów telefonów użytkowników WhatsApp z kontami użytkowników Facebooka. Cóż, udało się przechytrzyć w tym zakresie UE (kosztem niewielkiej jak dla Facebooka kary) i użytkowników tego komunikatora, czas na wykorzystanie tego dla swoich celów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu