30

Według Steama Linuks ma już 2,02% udziału w rynku systemów operacyjnych

Przeglądające te statystyki udostępnione właśnie przez Valve zastanawiałem się na ile miarodajne one mogą być i oddają rzeczywisty udział w rynku tej platformy systemowej. Nie wszyscy przecież grają, nie wszyscy też zaczęli korzystać nagle z Linuksa, bo się pojawił Steam, ale dane ciekawe są z jednego ważnego względu, to właśnie przekonanie, że nie można „pograć” […]

steam
Przeglądające te statystyki udostępnione właśnie przez Valve zastanawiałem się na ile miarodajne one mogą być i oddają rzeczywisty udział w rynku tej platformy systemowej. Nie wszyscy przecież grają, nie wszyscy też zaczęli korzystać nagle z Linuksa, bo się pojawił Steam, ale dane ciekawe są z jednego ważnego względu, to właśnie przekonanie, że nie można „pograć” na Linuksie było decydującym argumentem w wielu internetowych dyskusjach.

Oficjalna wersja Steam na Linuksa udostępniona została w połowie lutego i okazuje się, że w pół miesiąca mamy już ponad dwuprocentowy udział tego systemu wśród wszystkich użytkowników Steama.

linuks

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy Linuks dzięki Steamowi pozbędzie się w końcu tej łatki 1% udziału na desktopach. Kolejne miesiące i statystyki pokażą jednak bardziej wyraźnie, czy to brak gier powodował jego mały udział w rynku systemów operacyjnych.

ds

Pozostałe dane również prezentują się ciekawie, zwłaszcza wysoki udział dość dużej rozdzielczości 1920×1080, bo aż 30%.