Technologie

WebUSB, czyli API, które pozwoli peryferiom USB na bezpośredni dostęp do sieci

Tomasz Popielarczyk
WebUSB, czyli API, które pozwoli peryferiom USB na bezpośredni dostęp do sieci
Reklama

Dwóch pracowników Google'a opracowało nowe API, które ma umożliwić sprzętom podłączanym do portów USB na bezpośrednią komunikację z internetem.

Autorami API WebUSB są pracownicy Google'a, Reilly Grant i Ken Rockot. Zgłosili oni swój projekt do konsorcjum World Wide Web. Aktualnie jest on jedynie szkicem, ale istnieje duża szansa, że z czasem trafi do oficjalnej specyfikacji HTML 5 i stanie się jednym z wiodących standardów. Dlaczego jedna miałoby to nastąpić i jakie korzyści przyniesie?

Reklama

WebUSB to rozwiązanie, które pozwala na urządzeniom podłączanym do portów USB na bezpośrednią komunikację z siecią. Nie chodzi jednak, aby uczynić to rozwiązanie uniwersalnym. WebUSB nie sprawi, że nagle każde urządzenie, każdy pendrive będzie zdolny do bezpośredniej łączności z siecią. Chodzi o uproszczenie. Producenci sprzętu mieliby otrzymać dzięki temu instrumenty pozwalające na uczynienie ich urządzeń kompatybilnych z siecią. Dzięki temu możliwe byłoby tworzenie wieloplatformowych SDK w JavaScript. Webdeveloperzy dzięki temu dostosowywaliby swoje usługi i aplikacje do współpracy z konkretnym typem sprzętu bez potrzeby czekania na wydanie stosownego API, które zostanie w końcu zaimplementowane w przeglądarce (a aby tak się stało, najpierw dana kategoria sprzętu musiałaby zyskać na popularności).


Ma to szczególne znaczenie wobec rewolucji Internet of Things, u progu której się obecnie znajdujemy. Ale nie tylko, bo API ma również pozwalać na komunikację z urządzeniami starszego typu, które są już dostępne na rynku od dłuższego czasu. Pozwoliłoby to deweloperom tchnąć w te urządzenia zupełnie nowe życie. Przykładem

To oczywiście budzi szereg wątpliwości związanych z bezpieczeństwem. Teoretycznie pomost łączący urządzenia bezpośrednio z internetem, jakim jest WebUSB, stwarza ogromne pole do nadużyć. Domyślnie bowiem komputery i akcesoria USB komunikują się bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Dlatego też zastosowanie ma znaleźć tutaj mechanizm typu CORS (Cross-Origin Resource Sharing). Przeglądarka internetowa będzie w rezultacie blokować pobieranie danych przez stronę www z zewnętrznych źródeł. Serwisy nie będą zatem miały bezpośredniego dostępu do danych z naszego komputera za pośrednictwem złącza USB. Wszystko będzie oparte o system uprawnień - użytkownik będzie musiał wyrazić na nie zgodę, zanim jakiekolwiek funkcje zaczną działać.

API WebUSB jest dostępne na Githubie, gdzie każdy ma wgląd. Warto zajrzeć również na stronę opisującą w wyczerpujący sposób całą technologię. Zaznaczam, że dokument ma ciągle status "unnoficial draft", a więc jeszcze sporo może się tutaj zmienić. Upłynie też zapewne dużo czasu, zanim (o ile w ogóle) przyjmie WebUSB zostanie przyjęte przez W3C. Nie da się jednak ukryć, że technologia zapowiada się niezwykle interesująco i sam jestem ciekawy, jak zostanie wykorzystana przez programistów w praktyce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama