51

Webowy Office wraca do gry – oto współpraca w czasie rzeczywistym i inne ciekawe nowości

Zgodnie z zapowiedziami przeglądarkowy Office doczekał się sporej aktualizacji. Możliwość edycji plików przez kilka osób w czasie rzeczywistym to jedna z najwiażniejszych funkcji dla tego typu usług, dlatego jej brak w Office Web Apps był sporą wadą produktu Microsoftu juz na starcie. Firma z Redmond nie zamierza jednak składać broni i jak obiecali, tak zrobili. […]

Zgodnie z zapowiedziami przeglądarkowy Office doczekał się sporej aktualizacji. Możliwość edycji plików przez kilka osób w czasie rzeczywistym to jedna z najwiażniejszych funkcji dla tego typu usług, dlatego jej brak w Office Web Apps był sporą wadą produktu Microsoftu juz na starcie. Firma z Redmond nie zamierza jednak składać broni i jak obiecali, tak zrobili. Office w przeglądarce oferuje współpracę nad dokumentami, arkuszami i prezentacjami.

To co najbardziej przypadło mi do gustu w Dokumentach Google, to świetnie rozwiązana współpraca nad plikami. Udostępnianie ich jest banalne i nawet użytkownicy, który po raz pierwszy mają styczność z tą usługą są w stanie się w niej odnaleźć i w razie potrzeby dokonać kilku zmian czy poprawek w dokumencie. Produkt Microsoftu – pakiet Office – jest jednak najbardziej rozpoznawalną marką w tej kategorii, dlatego znajomy widok zamkniętego w oknie przeglądarki Excela, Worda czy PowerPointa powinien stać się powodem do jeszcze większego zainteresowania usługą w chmurze i braku oporów do wykorzystania jego możliwości.

7750.WordWebApp_CoAuthoring_SharePoint.png-550x0

Współpraca nad plikami przypomina to, z czym do czynienia mieliśmy do tej pory w usłudze od Google. Każdy z użytkowników jest oznaczonym jednym z kolorów, a dokonane przez nich zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym, dlatego na bieżąco możemy sprawdzać wszystkie modyfikacje. Pliki są zapisywane automatycznie, dlatego po otwarciu dokumentu mamy pewność, że oglądamy jego najnowszą wersję.

8688.ExcelWebApp_CoAuthoring_SharePoint.png-550x0

3858.PPTWebApp_CoAuthoring_SharePoint.png-550x0

To nie koniec nowości, bowiem Microsoft przygotował także wiele innych niespodzianek dla użytkowników Office’a. Między innymi Word umożliwia teraz dodawanie nagłówków i stopek podczas edycji dokumentu w przeglądarce, jak również skorzystanie z opcji „znajdź i zamień” której do tej pory brakowało. Wybierać możemy także spośród kilku nowych stylów wyglądu tabel. PowerPoint zyskał nowe opcje przycinania grafik, zaś sporo nowości pojawiło się także w webowym Excelu, dlatego jeśli jesteście zainteresowani jego nowymi możliwościami odsyłam do pełnej listy zmian. Co ważne, pomyślano także o tych osobach które wolą pracować w typowych aplikacjach – kontynuowanie edycji za ich pomocą nie jest żadną przeszkodą bez połączenia z siecią. Gdy połączymy się z nią ponownie wszystkie zmiany zostaną zsynchronizowane.