Microsoft

Webowy Office wraca do gry - oto współpraca w czasie rzeczywistym i inne ciekawe nowości

Konrad Kozłowski
Webowy Office wraca do gry - oto współpraca w czasie rzeczywistym i inne ciekawe nowości
51

Zgodnie z zapowiedziami przeglądarkowy Office doczekał się sporej aktualizacji. Możliwość edycji plików przez kilka osób w czasie rzeczywistym to jedna z najwiażniejszych funkcji dla tego typu usług, dlatego jej brak w Office Web Apps był sporą wadą produktu Microsoftu juz na starcie. Firma z Redmon...

Zgodnie z zapowiedziami przeglądarkowy Office doczekał się sporej aktualizacji. Możliwość edycji plików przez kilka osób w czasie rzeczywistym to jedna z najwiażniejszych funkcji dla tego typu usług, dlatego jej brak w Office Web Apps był sporą wadą produktu Microsoftu juz na starcie. Firma z Redmond nie zamierza jednak składać broni i jak obiecali, tak zrobili. Office w przeglądarce oferuje współpracę nad dokumentami, arkuszami i prezentacjami.

To co najbardziej przypadło mi do gustu w Dokumentach Google, to świetnie rozwiązana współpraca nad plikami. Udostępnianie ich jest banalne i nawet użytkownicy, który po raz pierwszy mają styczność z tą usługą są w stanie się w niej odnaleźć i w razie potrzeby dokonać kilku zmian czy poprawek w dokumencie. Produkt Microsoftu - pakiet Office - jest jednak najbardziej rozpoznawalną marką w tej kategorii, dlatego znajomy widok zamkniętego w oknie przeglądarki Excela, Worda czy PowerPointa powinien stać się powodem do jeszcze większego zainteresowania usługą w chmurze i braku oporów do wykorzystania jego możliwości.

Współpraca nad plikami przypomina to, z czym do czynienia mieliśmy do tej pory w usłudze od Google. Każdy z użytkowników jest oznaczonym jednym z kolorów, a dokonane przez nich zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym, dlatego na bieżąco możemy sprawdzać wszystkie modyfikacje. Pliki są zapisywane automatycznie, dlatego po otwarciu dokumentu mamy pewność, że oglądamy jego najnowszą wersję.

To nie koniec nowości, bowiem Microsoft przygotował także wiele innych niespodzianek dla użytkowników Office'a. Między innymi Word umożliwia teraz dodawanie nagłówków i stopek podczas edycji dokumentu w przeglądarce, jak również skorzystanie z opcji "znajdź i zamień" której do tej pory brakowało. Wybierać możemy także spośród kilku nowych stylów wyglądu tabel. PowerPoint zyskał nowe opcje przycinania grafik, zaś sporo nowości pojawiło się także w webowym Excelu, dlatego jeśli jesteście zainteresowani jego nowymi możliwościami odsyłam do pełnej listy zmian. Co ważne, pomyślano także o tych osobach które wolą pracować w typowych aplikacjach - kontynuowanie edycji za ich pomocą nie jest żadną przeszkodą bez połączenia z siecią. Gdy połączymy się z nią ponownie wszystkie zmiany zostaną zsynchronizowane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu