Startups

Web CafeNews - Polski Netvibes?

Grzegorz Marczak
Web CafeNews - Polski Netvibes?
11

Od wtorku dostępna jest nowa testowa wersja serwisu CafeNews Web - czyli nowej strony startowej twórców CafeNews. Czym będzie CafeNews web opowiada Michał Białek: CN Web to dodatkowa funkcjonalność dla tych naszych userów, jak i dla nowych, którzy z rożnych powodów w niektórych miejscach/sytu...

Od wtorku dostępna jest nowa testowa wersja serwisu CafeNews Web - czyli nowej strony startowej twórców CafeNews.

Czym będzie CafeNews web opowiada Michał Białek:

CN Web to dodatkowa funkcjonalność dla tych naszych userów, jak i dla nowych, którzy z rożnych powodów w niektórych miejscach/sytuacjach, nie mogą zainstalować naszej aplikacji desktopowej. W kolejnej wersji będzie pełna synchronizacja ustawień konta między Web a Desktop

CN Web jest efektem naszych dotychczasowych doświadczeń, znając np. trudności jakie userzy Desktopa mieli z dodaniem kanałów do subskrybowanych w Webie zrobiliśmy to trochę inaczej/łatwiej - duże loga serwisów internetowych i przycisk DODAJ a nie tylko checkbox

Funkcjonalnie wersji testowej webowego CafeNews niewiele można zarzucić. Wszystkie elementy strony startowej są już zaimplementowane, możemy tworzyć więc zakładki, w zakładkach umieszczać boksy z informacjami, możemy określać ile w danej zakładce może być kolumn a w boksie informacji itp.

Oczywiście nie ma róży bez kolców, przeglądając nowy cafenew można dostrzec jak na razie ubogość jeśli chodzi o szatę graficzną serwisu (czyli tak zwane skórki) - chociaż ten element ma się akurat niedługo zmienić. Kolejną sprawą nieco czasami komplikującą obsługę serwisu jest interfejs użytkownika - czasami małe znaczki z zamknięciem danego okna są niewidoczne i nie wiemy jak wycofać się z wybranego wcześniej ekranu.

Oczywiście nie można spodziewać się, że będzie to już od samego początku serwis lepszy od netvibes.

Zaletą i przewagą nad innymi serwisami tego typu ma być w Cafe News jakość dostępnej treści (chodzi o pre definiowane kanały informacyjne, bo możemy oczywiście dodawać własne bloki z RSS-ami).

Zapytałem się Michała czy nie obawiają się zagranicznej konkurencji, której serwisy są już przetłumaczone na nasz język:

Projektując CN Web staraliśmy się wziąć to co najlepsze z tych konkurencyjnych zagranicznych serwisów i zaimplementować je u nas. Naszym atutem jest content. Nie podłączamy tylko kanału RSS jakiegoś serwisu, ale za każdym razem kontaktujemy się z nim, staramy znaleźć najlepszą możliwość podłączenia kanału, znaleźć sposób jak podzielić/wyświetlać ich content. Dlatego mamy pewność, że te kanały, które promujemy na serio są dobre.

Oprócz jakości musi być też odpowiednia funkcjonalność, na razie serwis oferuje trzy widgety, możliwość słuchania radia oraz oglądania internetowej telewizji.

Plan związane z rozwojem serwisu natomiast ciekawe, na początek ma być dodane API aby użytkownicy sami mogli tworzyć nowe moduły, Netpatrol również ma być przeniesiony do wersji webowej (jest to usługa monitorowania internetu pod kątem wybranych słów kluczowych), mają również pojawić się nowe szaty graficzne które będzie można wybierać itp.

Ponieważ nie jestem użytkownikiem żadnej z istniejących stron startowych dlatego trudno mi się wypowiedzieć na temat szans nowego serwisu od Cafenews (oraz ocenić jego funkcjonalności). Serwis ten będzie musiał zmierzyć się nie tylko z polskimi konkurentami takimi jak startowy.pl, ale również z takimi gigantami jak Igoogle czy Netvibes.

Jeśli jesteście zainteresowani dystrybucją waszych treści przez CafeNews - Michał zaprasza do do kontaktu : michal.bialek(małpa)cafenews.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu