35

W Łodzi będzie można płacić kartą płatniczą za przejazd komunikacją miejską

open payment system łódź płatność za przejazd
Najważniejsza informacja jest taka, że będzie można płacić tak za liczbę przejechanych przystanków, podobnie jak w Londynie. Open Payment System, to projekt Mennicy Polskiej SA, który jest właśnie wdrażany w komunikacji miejskiej w Łodzi i będzie udostępniony jej mieszkańcom w połowie września.

Podstawowa opłata inicjacyjna za wejście do pojazdu to złotówka. Po wejściu do pojazdu wybieramy taryfę – normalna albo ulgową i przykładamy kartę płatniczą do czytnika. Z każdym kolejnym przystankiem doliczane są dodatkowe opłaty od 0,06 groszy 20 groszy, im dalej jedziemy tym taniej. Gdy dojedziemy do celu, ponownie zbliżamy kartę do czytnika i w tym momencie pobierana jest opłata za dodatkowe przystanki.

łódź płatność kartą za przejechany przystanek

W przypadku kontroli, wystarczy zbliżyć naszą kartą do specjalnego czytnika kontrolera, który odczyta czy zakodowaliśmy przy wejściu nasz przejazd.

mpk łódź kontrol

Pomyślano też o przypadkowym zbliżeniu karty do czytnika, takie przypadki nie będą rejestrowane, gdyż najpierw trzeba wybrać taryfę przejazdu.

łódź płatność kartą za przejechany przystanek - błąd

System jak najbardziej użyteczny i wygodny, pozbywamy się przy tym niepotrzebnego papieru. Ale mam pewne wątpliwości, co do takiego rozwiązania w przypadku zatłoczonych składów, gdzie przedarcie się do wyjścia jest już nielada wyczynem, a tu jeszcze trzeba się odbić, pół biedy jak samemu, ale jak kilka osób będzie wychodzić? Wprawdzie czytniki te będą umiejscowione przy każdym wyjściu, ale może to stanowić problem przy naprawdę przetłoczonych przejazdach.

Niedawno pisałem Wam o podobnym rozwiązaniu w komunikacji miejskiej w Rybniku, z tym, że tam płaci się w ten sposób za przejazd według cennika u kierowcy, nie za liczbę przejechanych przystanków. Niemniej cieszy fakt, że nowe rozwiązania płatnicze są tak ochoczo wdrażane w lokalizacjach, gdzie ten problem z zatłoczonymi pojazdami komunikacji miejskiej nie jest tak dotkliwy jak w większych miastach.

Źródło: TULODZ.COM.