Felietony

Wartość transakcji w systemie BLIK przekroczyła już miliard złotych - Raport NBP za III kwartał

Grzegorz Ułan
8

To już nawet zaczyna się robić nudne, choć z drugiej strony przyjemność informowania Was o tym jest cały czas taka sama. BLIK, czyli polski standard płatności, w którym uczestniczy już 7 banków w Polsce nie traci na popularności i notuje nadal kilkudziesięcio procentowe wzrosty w prawie wszystkich parametrach.

Łączna wartość transakcji w systemie BLIK

Zacznijmy od tytułowego wskaźnika, czyli łącznej wartości transakcji, jakich dokonano w systemie BLIK w III kwartale. Po raz pierwszy wartość ta przekroczyła miliard złotych osiągając poziom 1,226 mld złotych. To o 23% więcej niż w II kwartale 2017 roku.

Liczba użytkowników BLIK

To, co napędza rozwój tej formy płatności mobilnych, to oczywiście liczba użytkowników, a dokładniej liczba zarejestrowanych aplikacji mobilnych BLIK. A ta wzrosła w porównaniu z II kwartałem o 18% z poziomu 4,5 mln do 5,3 mln. Klienci banków na koniec września 2017 roku mogli realizować transakcje przy użyciu BLIK-a w 245 tysiącach punktów handlowo-usługowych, w 218 tysiącach terminali płatniczych, w 75 tysiącach sklepów internetowych oraz w 17 tysiącach bankomatów w Polsce.

Liczba transakcji w systemie BLIK

W tym parametrze zbliża się już do kolejnego przełomowego progu, a mianowicie do 10 milionów transakcji na kwartał. W III kwartale było ich prawie 8,3 mln szt., co było wzrostem na poziomie 19% w porównaniu z poprzednim kwartałem (6,97 mln szt.). Więc jeśli nie udało się dobić z tym do 10 mln na koniec 2017 roku, to już na pewno w I kwartale tego roku będzie to miało już miejsce.

Średnia dzienna liczba transakcji w systemie BLIK

Tutaj również zbliża się okrągła suma, w III kwartale średnio każdego dnia dokonywano ponad 90 tysięcy transakcji przy użyciu BLIK-a, co stanowiło 18% wzrost w porównaniu z II kwartałem 2017 roku.

Na jaką kwotę? Średnio na dzień była to kwota 13,3 mln zł, co było wzrostem na poziomie 22% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Natomiast wartość średniej pojedynczej transakcji wzrosła o 3%, ze 143 zł do 148 zł.

Najpopularniejsze typy transakcji w systemie BLIK

Na koniec najciekawsze dane odnośnie do typów transakcji, w których wykorzystujemy BLIK-a. Tu również imponujące wzrosty, zwłaszcza w dwóch najpopularniejszych typach transakcji, a mianowicie w przypadku płatności w sieci oraz wypłat i wpłat w bankomatach.

  • płatności bezgotówkowe w sieci – 5,2 mln transakcji, wzrost o 21%
  • wypłaty oraz wpłaty gotówki w bankomacie – 2,2 mln transakcji, wzrost o 16%,
  • płatności bezgotówkowych w terminalu – 489,3 tys. płatności, wzrost o 18%
  • płatności typu P2P – 392,3 tys. płatności, wzrost o 15%

A jak to procentowo teraz wygląda? Płatności w internecie stanowią teraz 62,3% wszystkich transakcji w systemie, natomiast bankomaty odpowiadają za 27,1%. Dalej rzecz jasna terminale - 5,9% i płatności P2P - 4,7%.

Źródło: NBP.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu