Ciekawostki technologiczne

Tajemniczy wojskowy wahadłowiec X-37B pobił rekord czasu spędzonego na orbicie

Marcin Hołowacz
Tajemniczy wojskowy wahadłowiec X-37B pobił rekord czasu spędzonego na orbicie
27

X-37B, to bezzałogowy, wojskowy wahadłowiec kosmiczny należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wyprodukowane dwa egzemplarze: Orbital Test Vehicle-1 oraz Orbital Test Vehicle-2, bazują na wcześniejszym projekcie X-37 wykonanym dla NASA.

X-37B i bicie rekordów

Zgodnie z projektem, X-37B powinien pozostawać na orbicie do 270 dni, jednak misje tych wahadłowców od jakiegoś czasu znacząco przekraczają ten czas, bijąc przy okazji kolejne rekordy. Misja o nazwie OTV-1 odpalona 22 kwietnia 2010 roku zakończyła się po upływie 224 dni na orbicie; misja OTV-2 odpalona 5 marca 2011 roku zakończyła się po upływie 468 dni; misja OTV-3 odpalona 11 grudnia 2012 roku zakończyła się po upływie 674 dni. Aktualnie wciąż trwa misja OTV-4 i w dniu 25 marca 2017 wahadłowiec pobił ostatnio ustanowiony rekord, ponieważ spędził na orbicie 675 dni.

Wszyscy lubią nutę tajemnicy, ponieważ wtedy dany temat intryguje najbardziej. Sam fakt istnienia bezzałogowych wahadłowców X-37B nie jest tajemnicą, jednak szczegóły dot. ich misji już tak. Przykładowo, w sprawie przewidywanej daty lądowania związanej z misją OTV-4, kapitan AnnMarie Annicelli z Sił Powietrznych udzieliła następującej odpowiedzi email dla Space.com:

Data lądowania zostanie ustalona w oparciu o wykonanie zadań związanych z misją na orbicie.

Termin lądowania

Astronomowie amatorzy i media ekscytują się samym terminem lądowania, próbując przy okazji przewidzieć, czy niebawem do niego dojdzie. Całkiem niedawno świat obiegła informacja o tym, że X-37B obniżył orbitę, co może świadczyć o przygotowaniach do zbliżającego się lądowania, do którego jednak nie doszło. Zgodnie z ustanowionym trendem, wahadłowiec pobił rekord czasu spędzonego na orbicie i wciąż na niej pozostaje. Jeśli dodamy do tego enigmatyczne oświadczenia ze stron Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na zasadzie: „X-37 pozostanie na orbicie, a zaplanowane ćwiczenia przewidziane w ramach programu wciąż trwają”, mamy idealną recepturę do tego, aby zachęcać ludzi do snucia kolejnych teorii.

Oficjalne informacje nt. misji OTV-4

To co oficjalnie podano do informacji na temat misji OTV-4, to fakt iż próbki różnych materiałów mają być testowane na pobyt w przestrzeni kosmicznej. Druga rzecz o której wiadomo, to testowanie tzw. Silnika Halla XR-5A zanim trafi do produkcji na większą skalę. Takie silniki jonowe będą montowane w satelitach ze względu na ich energooszczędność i niezawodność.

Niektórzy spekulują, że innym, ukrytym przeznaczeniem X-37B jest szpiegowanie z orbity, albo na przykład pełnienie funkcji bombowca. Jednak teoria o bombowcu jest dość mało prawdopodobna ze względu na niewielkie rozmiary wahadłowca: długość prawie 9 m, wysokość prawie 3 m oraz rozpiętość skrzydeł 4,5 m.

Inne eksperymenty i testowanie technologii za pośrednictwem wszystkich misji mogą dotyczyć jeszcze nawigacji i sterowania, systemów ochrony termicznej, elektromechanicznych systemów latania i oczywiście bezzałogowych lotów orbitalnych oraz technologii wahadłowców, które autonomicznie lądują po takich lotach.

Tak naprawdę nigdy się nie dowiemy o wszystkich zadaniach tych interesujących wahadłowców i nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu są wykorzystywane podczas misji wojskowych. Mimo wszystko fajnie czasem się nad tym zastanowić i snuć różne domysły. Ciekawe po ilu dniach w końcu wyląduje X-37B z misji OTV-4?

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NASAkosmosorbita