Telekomy

W zasięgu sieci 5G Plusa ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski

GU
Grzegorz Ułan
41

Plus jako pierwszy w Polsce uruchomił 5G na swoich nadajnikach na początku maja. Z racji przesunięcia w czasie z uwagi na lockdown właściwej aukcji 5G na w paśmie 3,4 – 3,8 GHz, Plus uruchomił swoje 5G na posiadanych już własnych zasobach w postaci częstotliwości 2600 MHz TDD.

5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

Początkowo Plus uruchomił 5G na częstotliwość 2,6 GHz TDD na stu swoich nadajnikach rozlokowanych w 7 miastach w Polsce – Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i w Katowicach. Mogli z niego korzystać użytkownicy takich urządzeń jak Huawei P40 128GB, HUAWEI P40 Lite 5G DS, Huawei P40 PRO 256GB, Huawei Mate XS 512GB, Motorola razr 5G, Motorola Edge, Motorola Moto g 5G plus DS, Samsung Galaxy S20 FE 5G, Samsung Galaxy A51 5G oraz ZTE Axon 11 5G oraz dwa routery – HUAWEI 5G CPE Pro 2, ZTE MC801.

Dziś w ofercie tego operatora mamy już blisko 20 urządzeń wspierających nową technologię 5G, a sama sieć i liczba nadajników 5G systematycznie rośnie. Zgodnie z zapowiedziami Plusa, jeszcze w I kwartale 2021 roku do wspomnianych wyżej 7 miejscowości dołączy aż 150 kolejnych miast. W większości będą to wszystkie byłe i obecne miasta wojewódzkie oraz miejscowości znajdujące się w ich pobliżu.

Łącznie Plus uruchomi w tym okresie 5G na ponad 1700 stacjach bazowych w 150 miastach w Polsce, co pozwoli objąć zasięgiem aż 11 mln mieszkańców Polski.

Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus:

Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp. Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G.

To były plany na I kwartał 2021 roku, ale jeszcze w tym roku, do końca listopada uruchomionych będzie z tego 700 nadajników z 5G, które pozwolą korzystać z sieci nowej generacji mieszkańcom Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia (dotychczasowe miejscowości z dostępem do 5G), ale także aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola czy Gorzowa Wielkopolskiego.

Aktualną mapę zasięgu 5G Plusa możecie sprawdzać na tej stronie, która będzie systematycznie aktualizowana. Pierwsza duża aktualizacja tej mapy planowana jest właśnie na koniec tego miesiąca, tak więc nieco bardziej wypełni się tym czerwonym kolorem, oznaczającym dostępny zasięg 5G. Z kolei same oferty i urządzenia dedykowane do obsługi sieci nowej generacji znajdziecie na tej stronie.

Źródło: Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu