Moje przemyślenia

W tym Windows 8 z pewnością przewyższa "siódemkę"

KK
Konrad Kozłowski
30

Od oficjalnej premiery Windows 8 dzielą nas około trzy miesiące. Przez cały ten czas Microsoft będzie dobitnie dawał do zrozumienia, że nadchodzi czas "ósemki", a Windows 7 będzie powoli odchodził w odstawkę. Bliską użytkownikowi cechą systemu jest jego szybkość - na tym polu Windows 8 ma brylować....

Od oficjalnej premiery Windows 8 dzielą nas około trzy miesiące. Przez cały ten czas Microsoft będzie dobitnie dawał do zrozumienia, że nadchodzi czas "ósemki", a Windows 7 będzie powoli odchodził w odstawkę. Bliską użytkownikowi cechą systemu jest jego szybkość - na tym polu Windows 8 ma brylować. Spójrzmy na to, co do zaoferowania ma Microsft tym razem.

Wpis na oficjalnym blogu autorów "ósemki" nosi wymowny wręcz tytuł: "Sprzętowa akceleracja wszystkiego: grafika w Windows 8". Następnie przywołanych jest kilka konkretów, które mają postawić Windows 8 w porównaniu z jego poprzednikiem co najmniej półkę wyżej. Takie programy jak Internet Explorer czy Poczta Windows Live mają doskonale wykorzystywać możliwości DirectX i świecić przykładem dla innych aplikacji. Renderowanie tekstu również przyspieszyło - przeglądanie stron www, czytanie maili czy rozmowa za pomocą komunikatora to podstawa dzisiejszego użytku komputera, i w tej mierze Microsoft poczynił kilka usprawnień.

Jak wiemy Windows 8 ma bazować na interfejsie Metro. Właśnie dlatego dokonano znacznych poprawek przy renderowaniu grafiki 2D, odpowiedzialnej za prezentowanie choćby tabel, diagramów czy elementów interfejsu systemu. Skupiono się także nad lepszą implementacją HTML-a 5 Canvas czy grafiki wektorowej SVG, których używa się w aplikacjach Metro. Dla przykładu przywołana została sytuacja, gdy jednym z elementów strony jest film wideo, a więc odświeżanie wymagane jest jedynie dla tej części ekranu, w której znajduje się ów element.

Ze szczegółami nadchodzących zmian można zapoznać się w tym wpisie na blogu Microsoftu. Zachęcam także do obejrzenia wideo prezentującego różnice (link bezpośredni!).

Porównanie czasu jaki zajęło systemowi wyrenderowanie dokładnie tej samej ilość klatek prostych grafik 2D.

To zapewne nie koniec pokazu możliwości i przewagi Windows 8 nad "siódemką" - przed nami 94 dni, podczas których Microsoft zrobi wszystko byśmy razem z nim uwierzyli w nowy system. Moje osobiste oczekiwania wobec Windows 8 są naprawdę spore, a większość z nich dotyczy właśnie usprawnień "pod maską". Cieszy mnie fakt, że przy dość drastycznych zmianach w interfejsie nie zapomniano o tym, co dzieje się w głębi systemu. Windows 8 na pewno dostanie ode mnie szansę, ale czy zostanie na dłużej?

Źródło, foto: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

windows 7Windows 8metro