To chyba pierwsze takie połączenie biologii i astronomii! Niezwykłą nagrodę otrzymało grono naukowców z Afryki i Szwecji za odkrycie, iż żuki gnojowe ...
To chyba pierwsze takie połączenie biologii i astronomii! Niezwykłą nagrodę otrzymało grono naukowców z Afryki i Szwecji za odkrycie, iż żuki gnojowe w drodze do domu obserwują gwiazdy. Żart? Skądże! Poważne badanie, jedno z wielu docenionych w konkursie Ig Noble!
W tym roku odbyła się już 23. edycja nagród Antynobla. Pod koniec ubiegłego tygodnia laureaci prawdziwych nagród Nobla ogłosili wyniki. Co ciekawe, tegorocznej ceremonii towarzyszyło novum - wręczono bowiem po raz pierwszy nagrody finansowe - aż 10 bilionów dolarów! Dodać jednak trzeba, że były to wycofane z obiegu pieniądze z Zimbabwe, warte około... czterech dolarów amerykańskich!
Nagroda pokojowa
Z pewnością najciekawszym laurem tego roku okazała się nagroda pokojowa. Otrzymał ją Aleksander Łukaszenko za delegalizację publicznych oklasków. Ig Noblem będzie się musiał podzielić jednak ze swoją policją "docenioną" za aresztowanie jednorękiego mężczyzny, który ponoć bił brawo...
Medycyna
Masateru Uchiyama, Xiangyuan Jin, Qi Zhang, Toshihito Hirai, Atsushi Amano, Hisashi Bashuda i Masanori Niimi za odkrycie, iż pacjenci po przeszczepie serca żyją dwa razy dłużej, jeśli tylko słuchają muzyki operowej. To poważna sprawa! A raczej byłaby taka, gdyby japońskimi pacjentami nie okazały się myszy. Zwierzaki po przeszczepie słuchały "Traviaty" Verdiego, koncertów Mozarta, a nawet solowe płyty Enyi (byłej wokalistki Clannad). Okazało się, że to własnie opera ma mieć największy wpływ na wydłużenie życia. Muzyki disco polo zapewne nie odważono się przetestować...
Psychologia
Laurent Bègue, Brad Bushman, Oulmann Zerhouni, Baptiste Subra i Medhi Ourabah za badaniami nad teorią mówiącą, iż ludzie, którzy myślą, że są pijani, myślą też, że są bardziej atrakcyjni! Co ciekawe, badania przeprowadzono na studentach (w Polsce studenci badają się w ten sposób sami!). Jednym dano do picia prawdziwy alkohol, mówiąc, iż to napój bez procentów, a jedynie smakuje jak wódka. Innym z kolei faktycznie wręczono drinki bezalkoholowe, ale dla zmylenia spryskano je spirytusem, żeby zachować aromat wódki. Każdy student został następnie przepytany na temat własnej atrakcyjności. Podobno grupa osób, które tylko myślały, że spożyły alkohol, wykazała się wyższą samooceną... Może w tym szaleństwie kryje się sposób na leczenie uzależnień?
Biologia i astronomia
Marie Dacke, Emily Baird, Marcus Byrne, Clarke Scholtz i Eric Warrant za taniec z gwiazdami, a dokładnie za odkrycie, iż żuki gnojowe są jednymi poza człowiekiem zwierzętami, które mają mieć zdolność nawigowania wedle nieboskłonu. Podobno gdy zgubią drogę do domu, żuki wspinają się na kulkę odchodów i niejako na niej tańczą, patrząc w gwiazdy, by ustalić właściwy kierunek!
Inżynieria bezpieczeństwa
Od siedmiu lat nieżyjący już Gustano Pizzo (doskonałe nazwisko!) za pułapkę na porywaczy samolotów! Blisko trzydzieści lat przed zamachem na World Trade Center ów nowojorczyk postulował instalację w samolotach pasażerskich specjalnej zapadni. W ten sposób terrorysta wpadałby do luku bagażowego, był szczelnie "opakowywany" i zrzucany na spadochronie z nadajnikiem radiowym prosto w miejsce, gdzie czekałyby już służby specjalne. Pizzo swój wynalazek opatentował, jednak nie było chętnych na zakup pomysłu...
Fizyka
Alberto Minetti, Yuri Ivanenko, Germana Cappellini, Nadia Dominici i Francesco Lacquaniti za odkrycie, że człowiek może biec po wodzie. Jedynym warunkiem jest, by zarówno woda w stanie ciekłym, jak i biegacz znajdowali się na... Księżycu.
Chemia
Shinsuke Imai, Nobuaki Tsuge, Muneaki Tomotake, Yoshiaki Nagatome, Toshiyuki Nagata oraz Hidehiko Kumgai za fenomenalne wręcz odkrycie, że wpływ cebuli na ludzki płacz jest bardziej skomplikowany, niż dotąd sądzono! Nie wchodząc w szczegóły, chodzi o to, iż dotychczas jako winnego wskazywano pewien enzym odpowiedzialny przy tym za smak, a tymczasem okazało się, że wpływ na łzawienie ma... jeszcze drugi enzym. I nie jest to wcale takie śmieszne, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż informacja ta może pozwolić na wyhodowanie cebuli, która nie drażni oczu!
Archeologia
Brian Crandall i Peter Stahl za wyczyn nie byle jaki! Panowie wrzucili do wrzątku martwą ryjówkę, a następnie jeden z nich połknął ją bez gryzienia (9 centymetrów bez ogona!).
W miejscach wykopalisk często znajdowali kości i szczątki drobnych ssaków, przede wszystkim gryzoni, które - jak się domyślali - były pozostałością po strawionym menu naszych praprzodków. Nie byli jednak tego pewni, więc chcieli raz na zawsze przeciąć spekulacje i ustalić, jak wygląda zwierzę jako tako przyrządzone i pospiesznie zjedzone po tym, jak już wyjdzie drugą stroną człowieka. (...) Odchody badacze zbierali przez trzy kolejne dni i szukali w nim fragmentów kości. Z wielkim zdziwieniem odkryli, że bardzo dużo kości zupełnie się rozpuściło. Znikł duży fragment szczęki, cztery z 12 zębów trzonowych, kilka głównych kości nóg i stóp, prawie wszystkie palców. Przetrwał tylko jeden z 31 kręgów, a czaszka pojawiła się, jak pisali antropolodzy, "bardzo uszkodzona". A przecież w ogóle nie przeżuwali swego posiłku! (źródło)
Probabilistyka
Bert Tolkamp, Marie Haskell, Fritha Langford, David Roberts i Colin Morgan za dwa iście szalone odkrycia. Pierwsze mówi o tym, że im dłużej krowa leży, tym większe prawdopodobieństwo, że wstanie. Drugie, że gdy już w stanie, nie można przewidzieć, kiedy się położy, bowiem czas stania nie wpływa na chęć leżenia...
Zdrowie publiczne
Kasian Bhanganada, Tu Chayavatana, Chumporn Pongnumkul, Anunt Tonmukayakul, Piyasakol Sakolsatayadorn, Krit Komaratal i Henry Wilde za raport za raport "Chirurgiczne leczenie w trakcie epidemii amputacji penisa w Tajlandii". Ważne jest tu, że rekomendowane przez nich techniki nie dotyczyły przypadków, gdy odcięte przyrodzenie zostało skonsumowane przez kaczkę...
Inicjatywa Ig Noble, w Polsce znana bardziej jako Antynobel, to coś więcej niż tylko studencki żart. Pierwotnym zamysłem było ośmieszanie nonsensownych naukowych przedsięwzięć. Nagradzano więc odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". Z czasem jednak poszerzono ideę o badania, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia."
Tegoroczna ceremonia do obejrzenia poniżej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu