Felietony

W serwisie wirtualnej polski obrzydliwy komentarz pedofila wisi już 4 godziny. Oto do czego prowadzi brak moderacji

Grzegorz Marczak
W serwisie wirtualnej polski obrzydliwy komentarz pedofila wisi już 4 godziny. Oto do czego prowadzi brak moderacji
111

Komentarz jest obrzydliwy, dotyczy tekstu o 21-latce która po amfetaminie zabiła dwóch chłopców. Nie wiem czy komentujący jest naprawdę pedofilem natomiast z pewnością tekst ten zasługuje na zainteresowanie policji. Znajomy z którym rozmawiałem i który pokazał mi ten komentarz był tak wzburzony,...

Komentarz jest obrzydliwy, dotyczy tekstu o 21-latce która po amfetaminie zabiła dwóch chłopców. Nie wiem czy komentujący jest naprawdę pedofilem natomiast z pewnością tekst ten zasługuje na zainteresowanie policji. Znajomy z którym rozmawiałem i który pokazał mi ten komentarz był tak wzburzony, że zgłosił sprawę na policję (w końcu ktoś w tym komentarzu grozi popełnieniem ohydnego przestępstwa). Przynajmniej próbował, policja odesłała go jednak do Wirtualnej Polski jako właściciela serwisu. Próbuje więc teraz znaleźć jakiś kontakt gdzie ktoś zainteresuje się sprawą o tej godzinie.

Jak wspomniałem w tytule ten obrzydliwy tekst wisi w serwisie WP już 3 godziny, użytkownicy reagując prawidłowo zgłaszają go do moderacji na którą nie można się jednak doczekać. Ja natomiast pytam kto jest za taką sytuacje odpowiedzialny? Kto powinien reagować w sytuacji kiedy mamy jasną groźbę i zapowiedz popełnienia przestępstwa? Można oczywiście sprawę bagatelizować ale w takiej sytuacji jeśli może dotyczyć to dziecka chyba nikt się na to nie odważy.

Kto więc jest odpowiedzialny? Portal? Zaraz usłyszymy, że nie odpowiadają za komentarze internautów. Tylko czy to oznacza że nie powinni reagować w momencie ich zgłoszenia? Czy serwis internetowy powinien funkcjonować w sieci jeśli twórcy nad nim nie panują i nie są w stanie zapewnić odpowiedniej kontroli i moderacji? Rozumiem, że można odpuścić sobie moderację komentarzy ze względu na poziom dyskusji, w końcu im więcej tym lepiej. Natomiast w takiej sytuacji...

A może Policja jest odpowiedzialna czy też powinna być? W końcu to udokumentowana w pewien sposób groźba i zapowiedź przestępstwa. Czy mają więc prawo spławić obywatela który wskazuje na taką sytuację i zgłasza ją jako niebezpieczną.

Mam nadzieję, że po tym tekście nie tylko zniknie ten ohydny komentarz ale też administrator WP spisze wszelkie dane tego osobnika i przekaże wraz z zgłoszeniem na policje.

Ps. Dodam, że zgłosiłem oczywiście komentarz do moderacji oraz przez formularz wysłałem zgłoszenie. Natomiast obsługa korespondencji odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18.

[Aktualizacja]

Znajomy o którym pisałem powyżej właśnie do mnie zadzwonił i powiedział, że był na Policji. Zgłosił sprawę, przedstawił wydruki. Policja ma się tym zająć jutro...

[Aktualizacja 2]

Na szczęście komentarz już zniknął z serwisu. W takim przypadku również na Antyweb podmieniłem obrazek aby nie epatować tą treścią.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

moderacjawp