Felietony

Smartfon z PureView i Windows Phone 8? To może być strzał w dziesiatkę

Maciej Sikorski
Smartfon z PureView i Windows Phone 8? To może być strzał w dziesiatkę
23

Smartfon Nokia 808 PureView uznano rok temu za najlepsze urządzenie imprezy MWC. Słuchawkę doceniło też wielu dziennikarzy, blogerów, a nawet speców od fotografii. Już wtedy było jednak wiadomo, że ten model nie podbije rynku z bardzo prostego powodu – sprzęt ma na pokładzie Symbiana, który przestał...

Smartfon Nokia 808 PureView uznano rok temu za najlepsze urządzenie imprezy MWC. Słuchawkę doceniło też wielu dziennikarzy, blogerów, a nawet speców od fotografii. Już wtedy było jednak wiadomo, że ten model nie podbije rynku z bardzo prostego powodu – sprzęt ma na pokładzie Symbiana, który przestał być promowany przez fińskiego producenta. A gdyby tak powtórzyć cały zabieg i połączyć tę technologię z Windows Phone 8?

Czy wspomniany we wstępie smartfon miałby większe szanse na sukces, gdyby Nokia zdecydowała się na platformę Microsoftu? Jedni powiedzą, że to byłby murowany hit, inni stwierdzą, że Windows Phone 7 (a nawet 8) to porażka i OS gorszy nawet od umierającego Symbiana. Czasu nie cofniemy i pytanie pozostanie bez odpowiedzi, ale wcale nie zdziwi mnie, jeśli Nokia postanowiła wykorzystać swój pomysł jeszcze raz – tym razem z systemem, który ma przed sobą przyszłość.

Zbliżamy się do imprezy Mobile World Congress w Barcelonie i każdego dnia będziemy zalewani plotkami na temat produktów, jakie przyjdzie nam oglądać w stolicy Katalonii. Część z nich można oczywiście uznać za pozbawione sensu lub w najlepszym wypadku mało prawdopodobne. Do tej kategorii nie zaliczałabym jednak pogłosek dotyczących urządzenia funkcjonującego w Sieci pod nazwą Nokia EOS. Ma to być smartfon z w metalowej obudowie, który przyćmi konkurencję modułem fotograficznym.

Plotki, które teraz pojawiają się w Sieci warto odnieść do słów jednego z menedżerów fińskiej korporacji. Juha Alakarhu udzielił podczas targów CES 2013 wywiadu, a rozmowę poświęcono przede wszystkim technologii PureView. Wynikało z niej, że Nokia 808 to zaledwie próbka tego, jak można rozwinąć ten pomysł. A fińska firma nie zamierza na tej próbce poprzestawać. Można oczywiście założyć, że słowa w stylu: cały czas nad czymś pracujemy i to jest super, to zapewnienia wygłaszane dla uspokojenia inwestorów i poprawy sytuacji korporacji. Przyjmijmy jednak, że pan Alakarhu nie rzuca słów na wiatr i Finowie szykują coś ciekawego. Gdzie należy się pochwalić takim produktem? Właśnie na MWC.

Impreza w Barcelonie będzie dobrą areną dla takiej premiery nie tylko dlatego, że to wielkie wydarzenie w sektorze mobilnym, ściągające w jedno miejsce firmy, dziennikarzy, analityków i gości z całego świata. Poprzednie miesiące pokazały, że producenci tworzą dość podobne urządzenia i zamierzają przyciągnąć klientów wielordzeniowym procesorem i dużym ekranem. Sprzęt z atrakcyjnym modułem fotograficznym mógłby być ciekawą przeciwwagą dla tych prezentacji. Zresztą, już poprzednia impreza pokazała, że oryginalny pomysł to dobry sposób na wybicie się z tłumu – także w branży mobilnej.

Nokia przekonała się w ubiegłym roku, że technologia PureView ma potencjał – o smartfonie 808 wspominano jeszcze długo po premierze. Porównywano go z flagowcami innych producentów, poświęcono sporo miejsca recenzjom produktu. Teraz firma powinna to wykorzystać i zagrać va banque.

Źródła zdjęć: www.conowego.pl, wired.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows Phone 8PureView