Felietony

Tethering USB bez roota i nie wykrywany przez operatorów

Grzegorz Ułan
Tethering USB bez roota i nie wykrywany przez operatorów
20

Za każdym razem gdy kupowałem nowy telefon z Androidem, począwszy od HTC Hero, brakowało mi w nim dwóch opcji, udostępniania internetu, tzw. tethering oraz odblokowanej funkcji robienia zrzutów ekranu. Do tego stopnia, iż za każdym razem decydowałem się na zrootowanie swojego smartphone. W no...

Za każdym razem gdy kupowałem nowy telefon z Androidem, począwszy od HTC Hero, brakowało mi w nim dwóch opcji, udostępniania internetu, tzw. tethering oraz odblokowanej funkcji robienia zrzutów ekranu. Do tego stopnia, iż za każdym razem decydowałem się na zrootowanie swojego smartphone.

W nowszych modelach, udostępnianie innym urządzeniom internetu poprzez kabel USB jest już dostępne, jednak wymaga HTC Sync, dostępnego na Windowsa i nadal jest niedozwolone przez niektórych operatorów w swoich regulaminach ofert promocyjnych.

Dziś już to jest możliwe, bez groźby blokowania przez operatora, przynajmniej tak twierdzi twórca aplikacji ClockworkMod Tether Koushik Dutta.

Aplikacja dostępna jest na Windowsa, Linuksa i Mac OSX. W przypadku Windowsa uruchomienie udostępniania sprowadza się do instalacji programu oraz w moim przypadku konieczne było również doinstalowanie sterowników do HTC dostepnych na stronie: http://www.clockworkmod.com/tether/drivers.

Zrzuty ekranu robiłem na zrootowanym HTC, program testowałem na nowym telefonie. Po instalacji programu na komputerze i podłączeniu telefonu przez kabel USB, zainstalował się na nim program Tether. Jeżeli będą z tym problemy, dostępny jest również jako osobna instalka, jednak ja mam testowy model "czystego" HTC bez karty SD, więc pozostało mi liczyć, że zadziała domyślna opcja.

Po uruchomieniu programu na telefonie wystarczyło później połączenie z aplikacją w komputerze by cieszyć się już na nim z udostępnionego łącza.

Połączenie było stabilne, bez zrywania (Orange). Zachęcam do wypróbowania i dajcie znać jak działa na innych systemach. Niestety ja miałem problemy z uruchomieniem go na swoim Ubuntu 11.04.

Mac OSX: tether-mac.zip
Linux: tether-linux.tgz
Windows: TetherWindowsSetup.msi
Osobna aplikacja na telefon (u mnie nie była konieczna) - Tether.apk

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

root