Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Onet zrobił katalog Polaków WszyscyPolacy.pl

GM
Grzegorz Marczak
23

wszyscyPolacy.pl ma to być internetowa encyklopedia biograficzna. Dlaczego Onet tworzy taki serwis? W informacji prasowej przedstawiona jest inspiracja twórców: Inspiracją do powstania Wszystkich Polaków był Polski Słownik Biograficzny, tworzony przez tysiące historyków od ponad 70 lat, wydawan...


wszyscyPolacy.pl ma to być internetowa encyklopedia biograficzna. Dlaczego Onet tworzy taki serwis? W informacji prasowej przedstawiona jest inspiracja twórców:

Inspiracją do powstania Wszystkich Polaków był Polski Słownik Biograficzny, tworzony przez tysiące historyków od ponad 70 lat, wydawany przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności. W PSB jest obecnie ponad 30.000 artykułów, dotyczy on jednak wyłącznie osób wybitnych, w dodatku zmarłych przed 2000 rokiem.

Kiedy pierwszy raz zajrzałem na WszyscyPolacy.pl od razu pomyślałem, że jest to kolejna wyszukiwarka ludzi i to nie do końca dobrze działająca. Wyniki wyszukiwania pokazują biogramy z serwisu oraz "zaufane strony" - nie do końca wiem na jakiej podstawie są zaufane ale wierzę, że ktoś to weryfikuje. Oprócz wyników w postaci "zaufanych stron" mamy także to co serwis znajdzie na temat danego nazwiska w internecie. Przedstawione jest to jednak w dość niepoukładany i bałaganiarski sposób.


Mój testowy biogram

Poza mankamentami jakie teraz można znaleźć w WszyscyPolacy.pl idea wydaje się szczytna. Nie ufam i nigdy do końca chyba nie zaufam Wikipedii. Wolę, żeby sławne polskie nazwiska historyczne były opisane porządnie bez żadnej domieszki społecznościowej wiedzy. Niestety i w tym przypadku twórcy serwisu zakładają, że można tworzyć biogramy za innych. Każdy więc może stworzyć profil Adama Mickiewicza i wpisywać tam znalezione z internetu informacje.

Ciekawy jestem czy dane które przechowywane są w PSB będą w jakiś sposób "wciągnięte" do tego serwisu (jeśli to prawnie jest możliwe)?

Widać też, że Onet sam aktualizuje profile znanych osób (na razie niestety widzę tylko nasze Gwiazdy z XXI wieku) tworząc im biografie i uzupełniając informacje o różnego rodzaju powiązane z nimi treści. Ciekawe czy nikt nie będzie im miał tego za złe i nie zacznie się tworzenie przez ludzi fikcyjnych profili znanych osób. Moderacja w takim serwisie wydaje się krytyczna.

Poza możliwością znalezienia biografii znanych osób, możemy oczywiście dodać własny biogram w serwisie (bo o to też chodzi aby zrobić katalog polaków w internecie). Jak stworzyć wpis o sobie? Wystarczy się zarejestrować (nie jest to rejestracja w Onecie) a potem przejść do tworzenia własnego diagramu. Tworząc własną mini biografie możemy napisać o sobie praktycznie wszystko, aplikacja podpowiada nam również osoby znajome czy też spokrewnione (nie wiem na jakiej zasadzie) czy też miejsca w internecie z którymi możemy być związani (to chyba również nie działa).

W WszyscyPolacy.pl nie zabrakło też elementów społecznościowych takich jak obserwowanie danej osoby, komentarz do biogramu czy też ocenianie biogramów. Nie wiem czy te komentowanie i ocenianie potrzebne jest w tego typu katalogu ludzi.

Pomysł z wszyscyPolacy.pl prawie by mi się podobał gdyby nie to, że znowu trzeba się zastanawiać czy profil znanej osoby stworzonej przez innego użytkownika to prawdziwe dane czy też bazujące na wiedzy z Google. Może mechanizm zaufanych stron ma mi to gwarantować? Kiedy jednak widzę w spisie takich stron Wikipedię to mam co do tego wątpliwości.

Mam też nadzieję, że Onetowi starczy konsekwencji i wytrwałości do prowadzenia tego typu projektu - w którym trzeba sporo moderować i nie dopuścić do tego aby była to kolejny twór z "wiedzą różną".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onetonet.pl