Felietony

Onet zrobił katalog Polaków WszyscyPolacy.pl

Grzegorz Marczak
Onet zrobił katalog Polaków WszyscyPolacy.pl
23

wszyscyPolacy.pl ma to być internetowa encyklopedia biograficzna. Dlaczego Onet tworzy taki serwis? W informacji prasowej przedstawiona jest inspiracja twórców: Inspiracją do powstania Wszystkich Polaków był Polski Słownik Biograficzny, tworzony przez tysiące historyków od ponad 70 lat, wydawan...


wszyscyPolacy.pl ma to być internetowa encyklopedia biograficzna. Dlaczego Onet tworzy taki serwis? W informacji prasowej przedstawiona jest inspiracja twórców:

Inspiracją do powstania Wszystkich Polaków był Polski Słownik Biograficzny, tworzony przez tysiące historyków od ponad 70 lat, wydawany przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności. W PSB jest obecnie ponad 30.000 artykułów, dotyczy on jednak wyłącznie osób wybitnych, w dodatku zmarłych przed 2000 rokiem.

Kiedy pierwszy raz zajrzałem na WszyscyPolacy.pl od razu pomyślałem, że jest to kolejna wyszukiwarka ludzi i to nie do końca dobrze działająca. Wyniki wyszukiwania pokazują biogramy z serwisu oraz "zaufane strony" - nie do końca wiem na jakiej podstawie są zaufane ale wierzę, że ktoś to weryfikuje. Oprócz wyników w postaci "zaufanych stron" mamy także to co serwis znajdzie na temat danego nazwiska w internecie. Przedstawione jest to jednak w dość niepoukładany i bałaganiarski sposób.


Mój testowy biogram

Poza mankamentami jakie teraz można znaleźć w WszyscyPolacy.pl idea wydaje się szczytna. Nie ufam i nigdy do końca chyba nie zaufam Wikipedii. Wolę, żeby sławne polskie nazwiska historyczne były opisane porządnie bez żadnej domieszki społecznościowej wiedzy. Niestety i w tym przypadku twórcy serwisu zakładają, że można tworzyć biogramy za innych. Każdy więc może stworzyć profil Adama Mickiewicza i wpisywać tam znalezione z internetu informacje.

Ciekawy jestem czy dane które przechowywane są w PSB będą w jakiś sposób "wciągnięte" do tego serwisu (jeśli to prawnie jest możliwe)?

Widać też, że Onet sam aktualizuje profile znanych osób (na razie niestety widzę tylko nasze Gwiazdy z XXI wieku) tworząc im biografie i uzupełniając informacje o różnego rodzaju powiązane z nimi treści. Ciekawe czy nikt nie będzie im miał tego za złe i nie zacznie się tworzenie przez ludzi fikcyjnych profili znanych osób. Moderacja w takim serwisie wydaje się krytyczna.

Poza możliwością znalezienia biografii znanych osób, możemy oczywiście dodać własny biogram w serwisie (bo o to też chodzi aby zrobić katalog polaków w internecie). Jak stworzyć wpis o sobie? Wystarczy się zarejestrować (nie jest to rejestracja w Onecie) a potem przejść do tworzenia własnego diagramu. Tworząc własną mini biografie możemy napisać o sobie praktycznie wszystko, aplikacja podpowiada nam również osoby znajome czy też spokrewnione (nie wiem na jakiej zasadzie) czy też miejsca w internecie z którymi możemy być związani (to chyba również nie działa).

W WszyscyPolacy.pl nie zabrakło też elementów społecznościowych takich jak obserwowanie danej osoby, komentarz do biogramu czy też ocenianie biogramów. Nie wiem czy te komentowanie i ocenianie potrzebne jest w tego typu katalogu ludzi.

Pomysł z wszyscyPolacy.pl prawie by mi się podobał gdyby nie to, że znowu trzeba się zastanawiać czy profil znanej osoby stworzonej przez innego użytkownika to prawdziwe dane czy też bazujące na wiedzy z Google. Może mechanizm zaufanych stron ma mi to gwarantować? Kiedy jednak widzę w spisie takich stron Wikipedię to mam co do tego wątpliwości.

Mam też nadzieję, że Onetowi starczy konsekwencji i wytrwałości do prowadzenia tego typu projektu - w którym trzeba sporo moderować i nie dopuścić do tego aby była to kolejny twór z "wiedzą różną".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

onetonet.pl