Felietony

W naszym teście mobilny Chrome na HTC One X przegonił Safari na iPhone 4

Grzegorz Marczak
W naszym teście mobilny Chrome na HTC One X przegonił Safari na iPhone 4
37

Google zrobiło moim zdaniem świetną robotę jeśli chodzi o Chrome na Androida i już nie mogę się doczekać kiedy zadebiutują ze swoją przeglądarką na iOS. Nie będzie to wprawdzie łatwe, ponieważ przy obecnym układzie Apple dość ładnie zarabia na fakcie, że ruch mobilny z iOS generuje przychody dla Goo...

Google zrobiło moim zdaniem świetną robotę jeśli chodzi o Chrome na Androida i już nie mogę się doczekać kiedy zadebiutują ze swoją przeglądarką na iOS. Nie będzie to wprawdzie łatwe, ponieważ przy obecnym układzie Apple dość ładnie zarabia na fakcie, że ruch mobilny z iOS generuje przychody dla Google.

Dlaczego Chrome jest moim zdaniem tak dobrą przeglądarką mobilną? Przede wszystkim jest bardzo wygodny, świetnie obsługuje wiele otwartych kart, ale też jest diabelsko szybki. W przypadku mobilnych urządzeń, moim zdaniem, właśnie ten parametr ma dość kluczowe znaczenie. Chcemy szybko coś sprawdzić, przeczytać artykuł w tramwaju - szybkość w takich sytuacjach pomaga. Google w Chromie na Androida stosuje sporo sztuczek aby poprawić wydajność aplikacji, nie słyszałem natomiast czy wspierają ładowanie stron z zewnętrznych serwerów (w jakikolwiek sposób)? Chwilę poszukałem, lecz nic na ten temat nie znalazłem.

Dla użytkownika jednak "jak to się dzieje" nie ma znaczenia, liczy się efekt końcowy. Porównaliśmy więc dzisiaj jak wygląda szybkość Chrome na HTC One X kontra Safarii na iPhone 4. Wiem, że to różne urządzenia, ale wydaje się, że w przypadku parametru jakim jest ładowanie strony internetowej różnice nie powinny mieć aż tak dużego znaczenia. Zresztą w moim odczuciu Safarii jest naprawdę szybkie i to nie tylko w wersji mobilnej.

Co ciekawe, po teście ładowania strony (oczywiście cache i historia - były wyczyszczone) zrobiliśmy test odświeżenia (na 1 filmie) tej samej, załadowanej przed chwilą strony rp.pl, Grzesiek męczył się chwilę z trafieniem w znaczek odświeżenia i przez to iPhone wystartował wcześniej, mimo to nie udało mu się pokonać Chrome.

Tutaj natomiast nastąpiła jakaś anomalia. Obie przeglądarki miały czysty cache, na stronie dziennik.pl wcześniej na HTC nie byłem a efekt jakby pociągnęło z cachea. Później próbowaliśmy odtworzyć jeszcze raz ten efekt i się nie udawało. Nawet ponowne odświeżenie strony nigdy nie dało takiego efektu.Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu