Technologie

W jakich firmach technologicznych pracuje się najlepiej? Oto TOP 10!

Jakub Szczęsny
20

Praca z reguły nie kojarzy się z niczym przyjemnym. O ile nie jesteśmy dziedzicami arabskiego szejka, albo dziećmi wysoko postawionych polityków, nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Trzeba ostro piąć się w szczeblach kariery, walczyć o pozycję i cały czas się rozwijać. Według raportu Glassdor, Google...

Praca z reguły nie kojarzy się z niczym przyjemnym. O ile nie jesteśmy dziedzicami arabskiego szejka, albo dziećmi wysoko postawionych polityków, nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Trzeba ostro piąć się w szczeblach kariery, walczyć o pozycję i cały czas się rozwijać. Według raportu Glassdor, Google jest nie tylko najlepszą firmą technologiczną, w której pracować to jak trafić szóstkę w totka. Ponadto, wyszukiwarkowy gigant jest najlepszym miejscem pracy w ogóle wyprzedzając takie firmy jak Procter&Gamble, Nestle Purina i Bain&Company.

Raport brał pod uwagę takie czynniki jak wynagrodzenia, przywileje, dodatki do pensji, ogólną atmosferę pracy, wskaźnik zadowolenia z miejsca pracy oraz możliwość rozwoju kariery. W zestawieniu znalazło się 50 firm - my zaś będziemy mówić o tych z kręgu nowych technologii.

1. Google

Jak wspomniałem wyżej - lider tego, tematycznego wyboru z zestawienia, jak i całego rankingu Glassdora. Misja "don't be evil" jak widać ma swoje efekty. Google stawia na przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Biura w niczym nie przypominają szarych i smutnych boksów, w których korpoludzie odbębniają swoją pracę od siódmej do piętnastej. W takich biurach, jak te w Google mógłbym nawet mieszkać. Wyznaczone miejsce do ucięcia sobie drzemki, specjalne pokoje gier, przyjazny wystrój, a także naprawdę solidne wynagrodzenia sprawiają, że Google wędruj na sam szczyt zestawienia.

2. F5 Networks

Firma F5 specjalizuje się w usługach ADN i należy do grona liderów w swojej dziedzinie. W owym zestawieniu przedsiębiorstwo zaskarbiło sobie sympatię pracowników dzięki niezłemu poziomowi wynagrodzeń i szanowanej w środowisku tamże zatrudnionych. Dobra atmosfera oraz hołdowanie szeroko pojętej pracy zespołowej sprawiło, że w gronie firm technologicznych, F5 uplasowało się na drugim miejscu.

3. Facebook

Gigant społecznościowy pod wodzą Marka Zuckerberga może nie jest zbyt lubiany przez osoby, które interesują się problemem prywatności w Internecie (a raczej jej braku), natomiast pracownicy są aż nadto zadowoleni. Pokój przeznaczony do gier wideo lub zwrot kosztów za proces zamrażania i przechowywania żeńskich komórek jajowych dla kobiet zatrudnionych w Facebooku.

Natomiast sami pracownicy cenią sobie wielki margines niezależności w działaniu oraz ogromne pokłady zaufania ze strony szefostwa. To sprawia, że praca w Facebooku nie jest jedynie odtwarzaniem utartego wcześniej schematu, lecz pcha ona pracowników do szukania różnych dróg rozwiązań problemu.

4. Qualcomm

Dostawca podzespołów do urządzeń mobilnych dba nie tylko o rynkowe innowacje, ale także i o swoich pracowników. w Qualcomm mocno przywiązuje się uwagę do kulturę w szeregach załogi, co skutkuje zdrowszymi relacjami między pracownikami. Bogaty pakiet szkoleń i dbałość o ciągłe poszerzanie wiedzy, a także i niezłe zarobki wraz z dodatkami czynią Qualcomma naprawdę ciekawą i mającą perspektywy firmą, do której lgną specjaliści z branży IT.

5. Adobe

Adobe jako dostawca oprogramowania jest znane głównie z Photoshopa oraz InDesign. Producent głównie specjalistycznego oprogramowania odtąd może być także kojarzony z wysokim faktorem zadowolenia pracowników z wykonywanej profesji. W swoich wypowiedziach, zatrudnieni w Adobe wskazują na to, że praca nie stała się dla nich smutną koniecznością, lecz rozrywką. W firmie natomiast panuje atmosfera wzajemnego zrozumienia - zarówno ze strony współpracowników jak i szefów. Kadra kierownicza dba ponadto o to, by cały czas podnosić kwalifikacje załogi i promuje kreatywność. Stąd dzielenie się pomysłami z innymi w tej firmie jest sytuacją naprawdę komfortową.

6. Mathworks

Mathworks odpowiada choćby za Matlaba, tak mocno wykorzystywanego na studiach technicznych. Pracownicy tej firmy wśród zalet pracy wymieniają choćby naprawdę ciekawe przywileje i szczególną troskę o każdego pracownika. Ponadto, promuje się różne formy przywództwa, zwraca się uwagę na konstruktywną pracę zespołową.

7. Apple

Mobilny gigant, legenda oraz do pewnego czasu absolutny innowator na rynku technologicznym. Kończący się nieubłaganie rok dla Apple był naprawdę owocny. Mimo głosów niezadowolenia, Apple wykonało kawał dobrej roboty z szóstą generacją smartfonów, a zegarek, mimo nieprzychylnych uwag z powodu rzekomej brzydoty będzie prawdopodobnie jednym z najgorętszych gadżetów przyszłego roku.

Bardzo wysokie dodatki do pensji, które także nie są małe. Jak duże są "ekstra pieniądze" od Apple? Wynoszą czasem nawet dwa i pół podstawowej stawki. Ale nie samymi pieniędzmi gigant przyciąga pracowników - ważne są także bardzo mocno pielęgnowane zdrowe stosunki między pracownikami i jak wszędzie - praca zespołowa.

8. LinkedIn

Firma, która zajmuje się siecią społecznościową dla profesjonalistów z różnych branż przenosi swoje doświadczenie także i do kontaktów z podwładnymi. Stąd jej pozycja w tym rankingu wcale nie dziwi. LinkedIn oprócz darmowej stołówki oferuje także liczne imprezy, na których pracownicy LinkedIn mogą nieco odpocząć od "trudów" pracy. Także i czas poświęcany na nią jest traktowany dosyć luźno i jego organizacja dla pracowników LinkedIn nie stanowi większego problemu.

9. Zillow

Wyszukiwarka nieruchomości nie jest znana w Polsce, ale ze względu na jej obecność w rankingu i przynależność do kręgu firm technologicznych warto ją odnotować. W tej firmie, podobnie jak i w reszcie przypadków bardzo dba się o zdrowe stosunki między pracownikami. Ponadto, odpowiedni dobór pracowników również waży na tym, jak wygląda praca w Zillow. Do tego dochodzą atrakcyjne zarobki oraz premie w zależności od efektów.

MINDBODY

Również nieznane w Polsce MINDBODY zajmuje się pomocą mniejszym firmom w rozwoju - dotyczy to jednak głównie szeroko rozumianego sektora zdrowotnego. Pracownicy tej firmy przede wszystkim bardzo pochlebnie wypowiadają się o CEO, który według nich ma charakter wizjonera i potrafi zainspirować resztę załogi. Poza tym, MINDBODY również dba o zdrowie swoich pracowników oferując im miesięczne pobyty w SPA oraz salony masażu bezpośrednio w firmie. Bogaty pakiet ubezpieczeń zdrowotnych i liczba płatnych urlopów sprawia, że pracownicy tego przedsiębiorstwa są nie tylko pełni sił, ale także i szczęśliwi.

Jeżeli jesteście ciekawi jak ogólnie wypadły firmy technologiczne względem gigantów z innych branż, sprawdźcie całość zestawienia poniżej!

Podsumowując to zestawienie - wielokrotnie w opisach działań technologicznych liderów tego zestawienia przewija się dbałość o pracę zespołową i zdrowe stosunki w pracy. Praca za dobre pieniądze w fatalnej atmosferze przeważnie będzie mniej atrakcyjna od tej dużo mniej wyczerpującej psychicznie, lecz gorzej płatnej. Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że przyjemność, pracę i dobre pieniądze można zdrowo połączyć. Skoro im się udało... to dlaczego nie miałoby się udać innym?

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Źródło: Mashable

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlepracapraca w Google