Moje przemyślenia

W co inwestują VC na świecie.

GM
Grzegorz Marczak
12

Wiele osób, które prowadzą własny biznes internetowy (serwis, sklep lub cokolwiek innego), zapewne bardzo chciały by byś wspartym finansowo przez VC (venture capitals). Firmy VC ostatnio są dość aktywne jeśli chodzi o wspieranie przedsięwzięć w internecie. Oto kilka przykładów w co inwestują VC...

Wiele osób, które prowadzą własny biznes internetowy (serwis, sklep lub cokolwiek innego), zapewne bardzo chciały by byś wspartym finansowo przez VC (venture capitals). Firmy VC ostatnio są dość aktywne jeśli chodzi o wspieranie przedsięwzięć w internecie.

Oto kilka przykładów w co inwestują VC na świecie - przykłady tylko z dnia dzisiejszego:


$10,6 miliona dolarów pozyskał serwis NowPublic.com. Serwis ten należy do kategorii dziennikarstwa obywatelskie - w chwili obecnej ma 100 tysięcy aktywnych dziennikarzy obywatelskich w ponad 140 krajach na całym świecie.


$4 miliony dolarów pozyskał serwis 3jam, który umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych do naszych przyjaciół. Nasi przyjaciele mogą odpowiedzieć wszystkim osobom do, których wiadomość została wysłana. 3jam stworzył też specjalną aplikację, z której można korzystać poprzez telefon komórkowy


$2,8 miliona dolarów
dla BuddyTv. W serwisie tym możemy dzielić się ze znajomymi naszymi zamiłowaniami do seriali i filmów telewizyjnych. Tworząc profil w serwisie pokazujemy jakie są nasze zainteresowania, jakie stacje i programy oglądamy. Dzięki temu możemy uczestniczyć w ciekawych dyskusjach na interesujące nas tematy, poznawać osoby o takich samych zainteresowaniach itp. Mamy też szeroką gamę informacji o programach telewizyjnych, aktorach i wszystkim tym co w świecie telewizji jest najważniejsze.


$1 milion dolarów dla serwisu o nazwie Cooliris.com. Serwis ten umożliwia nam podglądanie strony znajdującej się odnośniku bez potrzeby klikania na link. Zasada działania identyczna jak w dość popularnym serwisie SnapShots .

Powyższe przykłady pokazują, że aby zdobyć inwestora, trzeba mieć dobrze zrealizowany pomysł, oraz dość dobrą pozycję na rynku (jak widać każdy z tych serwisów dość dobrze prosperował zanim został wsparty finansowo).

VC prawie w ogóle inwestują w pomysły (zresztą każdy z nich dość jasno informuje w jakiej fazie rozwoju musi być nasz biznes aby VC było nim zainteresowane), bardzo rzadko inwestują w serwisy czy firmy, które dopiero co rozpoczęły działalność (no chyba, że nazywamy się Kevin Rose), a najchętniej inwestują w przedsięwzięcia, które są już dość dobrze rozwinięte.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu