Moje przemyślenia

Sposób na zarabianie na serwisach społecznościowych.

GM
Grzegorz Marczak
6

Mashable.com opisał 5 sposobów jak można zarobić pieniądze dzięki serwisowi takiemu jak Facebook.com Wszyscy wiedzą, że Facebook jest jednym z najszybciej rozwijających się serwisów społecznościowych. Wszyscy również wiedzą, że Facebook otworzył swoją platformę na zewnętrzny development dzięki...


Mashable.com opisał 5 sposobów jak można zarobić pieniądze dzięki serwisowi takiemu jak Facebook.com

Wszyscy wiedzą, że Facebook jest jednym z najszybciej rozwijających się serwisów społecznościowych. Wszyscy również wiedzą, że Facebook otworzył swoją platformę na zewnętrzny development dzięki temu powstało już tysiące aplikacji dla tej platformy. Każdy kto stworzył popularny dodatek do Facebook musi bardzo szybko zastanowić się jak na nim będzie zarabiał ponieważ kilku milionowy ruch szybko wygeneruje koszty, które jakoś trzeba sfinansować.

Oto kilka pomysłów od mashable jak zarabiać dzięki facebook.com pieniądze:

  • Sprzedaż - stworzyć na tyle popularną aplikację aby ktoś chciał ją kupić - było już kilka takich przypadków więc koncepcja ta jest już sprawdzona.
  • Development na zlecenie - na fali popularności stworzył się rynek na developerów, którzy na zlecenie mogli by wykonać aplikację użyte później na takich serwisach jak facebook czy myspace
  • Reklama - najbardziej oczywisty sposób na zarabianie ale chyba zarazem najtrudniejszy, facebook nie pozwala np: na wklejanie kodu JavaScript co np: utrudnia korzystanie z google adsense
  • Mikropłatności - oczywiście można sprzedawać różnego rodzaju usługi na facebook, korzystając z takich serwisów jak PayPal - oczywiście wszystko zależy od tego co będziemy sprzedawać i jakim zainteresowaniem nasz produkt będzie się cieszył
  • Zdobyć inwestora - wiele firm w tej chwili jest zainteresowane finansowanie startupów, które budują swój biznes w oparciu o duże serwisy społecznościowe takie jak facebook czy myspace.

Oczywiście najlepszym sposobem na zarobienie pieniędzy na dużych społecznościowych gigantach jest tworzenie aplikacji kompatybilnej z każdym serwisem.

Co z tych porad na zarabianie możemy wykorzystać na lokalnym rynku ?- niestety nie wiele.

Nasze największe serwisy społecznościowo-sieciowe (w stylu myspace czy facebook) generują na tyle mały ruch (200-300 tyś UU), że tworzenie dla nich aplikacji będzie chyba mało opłacalne.
Oczywiście mówię tutaj o wynika serwisów, które potencjalnie mogły by otworzyć swoją platformę (goldenline.pl, biznes.net, osobie.pl, itp) - ponieważ nie sądzę aby na takich ruch zdecydowało się np: grono czy epuls (a może one są już otwarte i o tym nie wiem, jeśli by tak było to widać, że nie wzbudziło to dużego zainteresowania).

Portale i ich serwisy społecznościowe są raczek zamknięte na zewnętrzny development czy też zewnętrzne aplikacje - mogły by przecież wystąpić konflikty interesów itp.

Czy w takim razie zostaje nam jedynie tworzenie aplikacji i rozszerzeń dla zagranicznych serwisów ? (mam nadzieje, że nie)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu