Technologie

VR powoduje, że jedzenie smakuje lepiej. Restauratorzy - zacierajcie ręce

Jakub Szczęsny
VR powoduje, że jedzenie smakuje lepiej. Restauratorzy - zacierajcie ręce
3

Na pewno zgodzicie się z tym, że doskonale podane jedzenie smakuje lepiej. Ale co z takim, które spożywamy w idyllicznej, wirtualnej rzeczywistości? To postanowili sprawdzić głodni wiedzy naukowcy.

Ale co z takim jedzeniem, które spożywamy w wirtualnej rzeczywistości? To postanowili sprawdzić badacze z Cornell University, którzy udowodnili, że ser zjedzony w otoczeniu wytworzonym przez VR smakuje znacznie lepiej niż ten w tradycyjnych warunkach. 50 uczestników badania miało za zadanie zjeść trzy typy sera z przerostem niebieskiej pleśni - w normalnych warunkach oraz w wirtualnej rzeczywistości. Badani nie wiedzieli natomiast o tym, że trzy wspomniane próbki są identyczne - to stanowi creme de la creme tego eksperymentu.

Odpowiednie otoczenie i... jedzenie smakuje lepiej - nie tylko ser

Sielanka, zagroda z krowami, stodoła. W takim otoczeniu między innymi uczestnicy badania kosztowali sera. I jak się okazało - w wirtualnej rzeczywistości próbki były oceniane znacznie lepiej niż te spożywane w tradycyjnych warunkach: mimo, że każdy z kawałków był dokładnie tego samego gatunku i pochodził od tego samego dostawcy.

Jedząc, człowiek smakuje nie tylko zmysłami smaku oraz zapachu, ale także oczami. Doskonale wyglądający ser o odpowiedniej konsystencji, zgrabnie poprzecinany żyłkami pleśni zawsze będzie smakował lepiej od tego, który nieestetycznie się rozpada - choćby ten drugi pochodził od najznakomitszego serowara.

Tyle, że w tym badaniu mieliśmy do czynienia kosztowania sera w konkretnych warunkach. Uczestnicy nie widzieli graficznej reprezentacji żywności w wirtualnej rzeczywistości. A zatem stwarza to zupełnie nowe szanse na rynku restauratorskim: czy wkrótce pojawią się miejsca, w których będziemy jeść burgery i jednocześnie, zagłębiać się w umyślnie wykreowane, idylliczne miejsca po to, aby posiłki smakowały nam lepiej? Niewykluczone. Ważne jest także to, aby zbadać w jakich warunkach ludziom najlepiej smakują posiłki - bez potrzeby przenoszenia badanych w konkretne warunki.

VR na Antyweb. Zanurz się w wirtualnej rzeczywistości!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu