Motoryzacja

Volkswagen California XXL będzie produkowany w Polsce!

Marek Adamowicz
Volkswagen California XXL będzie produkowany w Polsce!
8

Rynek domów na kołach nieustannie się rozwija i staje się coraz bardziej łakomym kąskiem dla producentów. Dlatego też Volkswagen przygotował opartego na nowym Crafterze, Californię XXL, która będzie produkowana w Polsce.

Historię produkcji nowego Volkswagena Craftera we Wrześni znają już praktycznie wszyscy. Teraz niemiecka grupa zamierza zainwestować w polską fabrykę kolejne pieniądze, które przełożą się na rozpoczęcie produkcji opartego na Crafterze kampera. Czy Volkswagen California XXL zdobędzie taką samą sławę jak jego dostawczy brat, który od października 2016 roku zjeżdża z taśm produkcyjnych w Polsce?

Volkswagen California XXL będzie produkowany w Polsce: przebojowe auto

Ogromny kamper zbudowany na dostawczym Volkswagenie Crafterze zaprezentowany został pierwszy raz podczas ubiegłorocznych targów Caravan Salon w Dusseldorfie (przełom września i października). Wtedy też pokazano auto koncepcyjne, które imponowało swoim wyposażeniem, ale przede wszystkim wymiarami. California XXL zbudowana została na Crafterze ze średnim rozstawem osi (3640 mm), ale przestrzeń ładunkowa została bardzo mocno rozbudowana. Finalnie kamper mierzy 6,2 m długości, 2,4 m szerokości i 2,9 m wysokości. Do napędu służy mu 2-litrowy diesel TDI o mocy 177 KM i 410 Nm momentu obrotowego, a moc przekazywana jest na wszystkie koła, poprzez dwusprzęgłową skrzynię biegów. Na pokładzie znajdzie się też pneumatyczne zawieszenie. Czym de facto zadziwił motoryzacyjny świat Volkswagen California XXL?

Auto wyposażone zostało w wysuwany dach z panoramicznym oknem, a tylna część przestrzeni ładunkowej została wydłużona, przez co wewnątrz znalazło się bardzo dużo przestrzeni na łóżka oraz cały osprzęt do kempingu. Chodzi tutaj m.in. o własną (wysuwaną ze ściany) łazienkę z prysznicem, pulpit kuchenny z czterema palnikami, podgrzewaną podłogę, ekspres do kawy czy zlew. Oczywiście należy pamiętać, że pokazana w Dusseldorfie California XXL jest autem koncepcyjnym, lecz znając możliwości Volkswagena, możemy podejrzewać, że produkcyjne auto nie będzie się znacząco różniło. Najlepszą wiadomością jest jednak fakt, że Volkswagen California XXL ma być produkowany w Polsce!

Volkswagen California XXL będzie produkowany w Polsce: produkcja ruszy we Wrześni

Jens Ocksen, pełniący funkcję prezesa Volkswagen Poznań, potwierdził już oficjalnie, że Volkswagen California XXL ma zacząć zjeżdżać z taśm produkcyjnych niedawno otwartej fabryki we Wrześni. Same zakłady uruchomiono w październiku 2016 roku, po prawie dwóch latach budowy. Obecnie z taśm produkcyjnych wielkopolskich zakładów zjeżdża blisko 100 000 sztuk nowego Volkswagena Craftera i jego bliźniaczej wersji sygnowanej logotypem MAN. Nowe zakłady Volkswagena mogą produkować nawet 17 samochodów na godzinę i 380 na dobę. Obecnie pracuje tam około 3000 osób, a w związku z planowanym uruchomieniem produkcji Californii XXL planowane są kolejne inwestycje.

Docelowo z Wrześni ma wyjeżdżać rocznie około 2000 Volkswagenów California XXL. Uruchomienie produkcji kampera wiązać się będzie z dodatkową rozbudową fabryki. Niemiecka firma chce zatrudnić dodatkowy 1000 pracowników, a całkowity koszt uruchomienia produkcji nowego modelu szacowany jest na blisko 4 miliony Euro (około 17 milionów złotych). Pierwsze egzemplarze kamperów zjadą z taśm produkcyjnych w 2019 roku, jednak spodziewana jest wysoka cena, co z pewnością przełoży się na niewielkie zainteresowanie wśród polskich klientów – docelowa grupa mieszka m.in. w Niemczech, Austrii, krajach skandynawskich czy USA.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu