Technologie

Volkswagen będzie aktualizował modele ID co 12 tygodni

Kamil Pieczonka
Volkswagen będzie aktualizował modele ID co 12 tygodni
1

Oprogramowanie Volkswagena ID.3 było jego największą bolączką i główną przyczyną opóźnionych dostaw do klientów. Wygląda jednak na to, że firma wychodzi na prostą i już wkrótce zacznie oferować regularne aktualizacje bezprzewodowe (Over-The-Air - OTA), które wprowadzą nowe możliwości dla elektrycznych pojazdów z serii ID.

Volkswagen z darmowymi aktualizacjami i płatnymi opcjami

Zdalne aktualizacje samochodów to dla większości "starej" branży motoryzacyjnej całkowita nowość. Do tej pory producenci raczej unikali aktualizacji oprogramowania w swoich pojazdach, a jak zmuszała ich do tego sytuacja to robili to za pośrednictwem swojej sieci dealerskiej. Nieliczni oferowali aktualizacje systemu inforozrywki na swoich stronach WWW, aby każdy mógł samodzielnie ją sobie wgrać przy pomocy pendrive'a, co zazwyczaj zajmowało sporo czasu i było dosyć kłopotliwe. Dlatego między innymi bardzo popularne są usługi tzw. "magików", którzy reklamują się na forach powiązanych z konkretnymi markami samochodów. Wygląda jednak na to, że wraz z elektryfikacją, do Volkswagena zawitała też najnowsza technologia.

Zgodnie z zapowiedzią już tego lata pierwsze modele Volkswagena ID.3 otrzymają pierwszą zdalną aktualizację bezprzewodowo, a wprowadzi ona kilka usprawnień związanych z komfortem i wydajnością samochodu. Informacja o dostępnej aktualizacji pojawi się w systemie inforozrywki gdy będzie miał on połączenie z siecią internet. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie aktualizacji, to musimy liczyć się z tym, że w tym czasie samochód zostanie unieruchomiony. Jeśli wierzyć grafikom przedstawionym przez dział marketingu, to aktualizacja może potrwać nieco ponad 10 minut.

A co dostaniemy w zamian? ID.software oznaczony numerkiem 2.3 ma wprowadzić aktualizację trzech istotnych funkcji. Pierwsza dotyczy zmian w działania funkcji ID.Light, która za pośrednictwem kolorów uczy kierowcę jak efektywnie korzystać z pedału przyśpieszenia. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie zasięgu. Pojawi się też aktualizacja funkcji Dynamic Light Assist sterującej strumieniem światła z lamp LED, które teraz mają wykrywać nawet motory i w zredukować ryzyko oślepiania nadjeżdżających pojazdów. Trzecia zmiana dotyczy natomiast samego systemu inforozrywki, który zyska nieco zmieniony wygląd i stanie się podobno czytelniejszy.

Kolejne aktualizacje mają pojawiać się regularnie co 12 tygodni, a będą mogły dotyczyć wszystkie 35 modułów sterujących zamontowanych w samochodach ID.3 i ID.4. Aby otrzymać aktualizacje samochód musi być zarejestrowany u producenta (musi być powiązany z naszym kontem), a wszystko po to aby w przyszłości użytkownik mógł kupować również dodatkowe funkcje. Volkswagen planuje płatne usługi dodatkowe, którymi będzie można rozszerzyć możliwości samochodu w dowolnej chwili. Podobną usługę oferuje między innymi Tesla. Ciekawy tylko jestem jak będzie to działać w praktyce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu