Technologie

Richard Branson wyprzedzi Jeffa Bezosa, VSS Unity poleci w kosmos 11 lipca

Kamil Pieczonka
Richard Branson wyprzedzi Jeffa Bezosa, VSS Unity poleci w kosmos 11 lipca
Reklama

Jak tylko Jeff Bezos potwierdził, że wybiera się w kosmos na pokładzie rakiety New Shepard w dniu 20 lipca 2021 roku, w rocznicę lądowania człowieka na Księżycu, pojawiły się spekulacje, że inny miliarder, Richard Branson może zechcieć go wyprzedzić. I tak faktycznie się stanie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Richard Branson poleci na pokładzie VSS Unity

Richard Branson to założyciel Virgin Group, konsorcjum do którego należą między innymi linie lotnicze oraz firmy Virgin Orbit i Virgin Galactic. Pierwsza z nich to operator zajmujący się wysyłaniem małych ładunków na orbitę. Kilka dni temu na pokładzie rakiety LauncherOne na orbitę zostały wyniesione między innymi satelity polskiej firmy SatRevolution - STORK-4 i STORK-5. Virgin Galactic ma natomiast oferować podróże kosmiczne dla zwykłych ludzi, choć pewnie nie każdego będzie stać na wydatek rzędu 200 000 USD. Ostatni lot testowy odbył się pod koniec maja i w najbliższym czasie planowany był kolejny, nadal z testową załogą. Wygląda jednak na to, że Virgin Galactic nieco wyprzedziło swoje plany po to aby to właśnie Richard Branson poleciał szybciej w przestrzeń kosmiczną. To darmowa reklama, bo dzisiaj o tym, że wyprzedzi Jeffa Bezosa piszą wszystkie światowe media.

Reklama

Najbliższy lot Virgin Galactic planowany jest na 11 lipca, weźmie w nim udział w sumie 6 osób, dwóch pilotów oraz czterech członków załogi. Astronautą 001 będzie Richard Branson, którego zadaniem będzie ocenić przyjemność lotu ;-). Tak przynajmniej wynika z powyższego wideo. Loty Virgin Galactic odbywają się na pokładzie specjalnie przygotowanego samolotu kosmicznego - VSS Unity. Jest on wynoszony najpierw na wysokość około 13 km podczepiony do ogromnego samolotu - WhiteKnightTwo, po czym odłącza się od statku matki i uruchamia silnik rakietowy, który pozwala osiągnąć wysokość około 80-90 km i doświadczyć mikrograwitacji przez około 6 minut. Cały lot trwa jednak około 2.5 godziny licząc od startu do wylądowania, czyli znacznie dłużej niż w przypadku kapsuły wynoszonej przez rakietę New Shepard, która opada na Ziemię po około 10 minutach i nieco krócej pozwala doświadczać stanu nieważkości.


Jeff Bezos nadal będzie mógł się jednak pochwalić, że on faktycznie w tym kosmosie był, bo umowna granica (tzw. linia Karmana) to wysokość 100 km w nomenklaturze światowej. VSS Unity takiej wysokości raczej nie osiągnie (ostatnio było to 89 km), a New Shepard nie będzie miał z tym problemów. Warto też odnotować, że po swoim locie Richard Branson zamierza ogłosić coś ważnego, prawdopodobnie start komercyjnych lotów Virgin Galactic i oficjalną cenę "biletu". Relacja z tego wydarzenia rozpocznie się 11 lipca o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama