Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Motoryzacja

Volkswagen Golf GTI 8. generacji będzie jeszcze mocniejszy

KP
Kamil Pieczonka
25

Volkswagen Golf to od lat wzór dla aut z segmentu C, wydaje mi się jednak, że też od lat niewiele się zmienia w jego designie. Na jesieni ma zadebiutować już 8. generacja tego modelu, a wraz z nią pojawią się też usportowione odmiany GTI oraz R. Brytyjski Car Magazine opublikował właśnie wstępną specyfikację.

Volkswagen Golf GTI Mk8

W ostatnich latach normą było, że każda kolejna generacja hot-hatchy każdego producenta była dostępna z jeszcze mocniejszym silnikiem niż poprzednia. Różnice nie były może duże, ale jednak zawsze na korzyść nowej wersji. Zaostrzające się w tym roku normy spalin zmusiły kilku producentów aut do ograniczenia ich mocy przez montaż filtrów GPF, ale wygląda na to, że nowego Golfa zmiana ta nie będzie dotyczyć.

Golf GTI w podstawowej wersji będzie oferował 235 KM, czyli o 15 KM więcej niż podstawowa wersja GTI w 7. generacji. Dostępna będzie też wersja GTI Cup, zastępująca model GTI TRC, która zachowa swoje 290 KM. W obu przypadkach wykorzystany zostanie dobrze już nam znany silnik 2.0 TSI, który w gamie Volswagen występuje w wielu modelach i wielu wersjach mocy. Co ciekawe obie wersje Golfa mogą być też wyposażone w układ tzw. miękkiej hybrydy, czyli dodatkowy mały akumulator i silnik elektryczny pracujący przy napięciu 48V. Powinno to poprawić elastyczność, zmniejszyć spalanie w mieście i odzyskiwać część energii podczas hamowania.

Za przeniesienie napędu będzie odpowiadać sześciobiegowa skrzynia ręczna lub siedmiostopniowa, dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna DSG. W modelach GTI będzie on przenoszony jak zwykle tylko na przednią oś. Czas sprintu do 100 km/h powinien oscylować w okolicach 6,1 sekundy (dla GTI), a prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h.

źródło: Car Magazine

Jeśli zaś chodzi o domniemany wygląd, to rewolucji nie będzie. Znamienny jest jednak fakt, że VW wycofuje się całkowicie z oferowania wersji trzydrzwiowej, nie będzie już dostępna w cenniku z racji swojej niewielkiej popularności. Projekt widoczny na zdjęciach to wizja grafika Car Magazine powstała w oparciu o dotychczasowe przecieki.

źródło: Car Magazine

Volkswagen Golf R Mk8 będzie jeszcze mocniejszy

Najmocniejsza wersja Golfa, czyli model z literką R również będzie wyposażony w silnik 2.0 TSI, ale oferujący już moc 330 KM, czyli o 30 KM więcej niż podstawowa wersja obecnej Rki. W standardzie dostajemy napęd na wszystkie koła i siedmiostopniową skrzynię DSG. Całość wspomagać może układ miękkiej hybrydy (48V), a sprint do 100 km/h ma trwać zaledwie 4,3 sekundy.

źródło: Car Magazine

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: