Artykuł sponsorowany

View-Master czyli VR do nauki i rozrywki

Grzegorz Marczak
View-Master czyli VR do nauki i rozrywki
5

View-Master to Gogle, które przy wykorzystaniu technologii Google i VR pozwalają nam odkrywać i poznawać miejsca czy obiekty, których normalnie nie mielibyśmy szans poznać (na przykład zwiedzić Amazonię, piramidy od środka czy przyjrzeć się układowi słonecznemu). Jest to połączenie prostego narzędzia i smartfona, które umożliwia nam edukację poprzez rozrywkę.

Nie wiem czy wiecie, ale View-Master to zabawka z długą historią, miała bowiem swoją premierę w 1939 roku. Nie, to nie pomyłka, w 1939 roku. Przez kolejne lata wizjer był udoskonalany, ale w założeniu miał wyświetlać stereoskopowy obraz imitujący trzeci wymiar. A to wszystko za sprawą specjalnych kolorowych fotografii. Nazwa niby zapomniana, a jednak Google i Mattel postanowiły wypuścić nową wersję, wykorzystującą VR i Cardboard, czyli platformę trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej od Google.

Jak to wyszło i jak działa? Całość opiera się na prostych plastikowych okularach, do których wkładamy swojego smartfona. Lista kompatybilnych telefonów jest dość długa i znajdują się na niej wszystkie popularne telefony od Samsunga, Apple, LG, HTC itd. Oczywiście przed zakupem proponuję upewnić się, że urządzenie będzie działać z naszym telefonem.

Jeśli chodzi o budowę samych okularów, to są one naprawdę przyzwoicie wykonane, plastik jest sztywny i mam wrażenie, że jest w stanie przeżyć niejeden upadek. Nie mają natomiast paska przytrzymującego urządzenie na głowie. Jest to zrobione celowo po to aby dziecko nie chodziło w tych okularach podczas zabawy. Urządzenie po prostu trzymamy przy oczach rozglądając się i wchodząc w interakcje z otoczeniem. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest mechaniczna dźwignia, która jest używana do interakcji z obiektami w wirtualnym świecie.
W pudełku poza okularami znajdziemy również krążek demonstracyjny. Jest to plastikowy element, dzięki któremu rozpoczynamy naszą przygodę z okularami. Oczywiście do zabawy potrzebujemy również aplikacji View-Master, która dostępna jest na urządzenia z Androidem oraz iOS.

Warto zaznaczyć, że każda z kategorii tematycznych ma swoją oddzielną aplikację. Ja testowałem Dziką przyrodę, rozszerzenie, które powstało we współpracy z National Geographic, zwiedzałem starożytne Ateny, dzięki rozszerzeniu Ciekawe miejsca i poznawałem nasz układ słoneczny z perspektywy każdego obiektu w nim się znajdującego w rozszerzeniu Kosmos.

View-Master podczas zabawy dostarcza nam zarówno doświadczenie VR jak i 3D przy czym trzeba zaznaczyć, że obraz jest przeważnie statyczny (a przynajmniej taki był w testowanych przeze mnie aplikacjach) jak i również aspekt edukacyjny. Obserwując trójwymiarowy obraz z Akropolu, mamy przy każdym ważniejszym obiekcie informacje związaną z historią miejsca. Możemy też poruszać się pomiędzy scenami przedstawianymi nam w okularach, poprzez prosty mechaniczny przełącznik przy okularach. W ten sposób możemy odbyć wędrówkę po starożytnych Atenach czy przemieszczać się pomiędzy gwiazdami układu słonecznego lub poznawać łazik marsjański.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że View-master tworząc produkt dla dzieci w wieku od 7 lat przy produkcji okularów ściśle współpracował z lekarzami okulistami. Dzięki temu gwarantują, że ich produkt jest bezpieczny dla oczu naszych najmłodszych. Oczywiście jak w przypadku każdego tego rodzaju sprzętu zalecane jest rodzicom przestrzeganie zaleceń pediatrycznych dotyczących czasu spędzanego przed ekranem dla wybranej grupy wiekowej.

Bardziej niż sama technologia w przypadku View-Master zwraca uwagę walor edukacyjny. Obraz zapamiętywany jest przez dzieci dużo lepiej, niż niejeden nawet najlepiej przygotowany opis. Poznając świat za pomocą obrazu trójwymiarowego w pamięci zostanie dużo więcej, niż po niejednej lekcji historii, a na dodatek nasze doznania są dużo bardziej realistyczne. Nawet jeśli widzieliśmy z bliska wspomniane wcześniej Ateny to raczej nie zafundujemy najbliższym wycieczki w kosmos, a dzięki takim rozwiązaniom mamy szansę odbyć w kosmosie wirtualną wycieczkę.

Warto przy okazji wspomnieć, że przy zabawkach łączących rozrywkę i edukację bardzo dużo zależy od rodziców. Jeśli przy okazji zabawy takimi okularami wykażemy zaangażowanie i zaczniemy angażować dziecko dodatkowymi opowieściami o danym miejscu to mamy dużo większe szanse na zainteresowanie.

View-Master dostępny jest m.in. w sklepach Smyk (oraz smyk.com) oraz innych, dobrych sklepach z zabawkami. Gogle cena ok. 120 zł oraz rozszerzenia ok 40 zł.

--
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Mattel

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

vr