Zakupy

Zakupy na eBay i Aliexpress. Jak kupować najtaniej?

Konrad Kozłowski
Zakupy na eBay i Aliexpress. Jak kupować najtaniej?
34

Zakupy bez wychodzenia z domu stały się dla nas codziennością, podobnie jak składanie zamówień na produkty, który docierają do nas z odległych krajów. Zaledwie kilka kliknięć dzieli nas od wybrania najtańszej oferty, za którą zapłacimy online i coraz częściej przychodzi nam ponosić opłaty w obcych walutach. Jak więc kupować najtaniej, gdy stajemy się użytkownikami takich serwisów jak eBay czy Aliexpess?

Świadomość wygody i niższych kosztów przy zakupach online na obydwu wymienionych serwisach stale rośnie. Wśród moich znajomych znalazły się osoby, które dotychczas stroniły od zakupów na naszym rodzimym Allegro, a teraz decydują się na składanie zamówień w Aliexpress. Jeśli sprzedawca posiada dużo pozytywnych opinii, a cena przedmiotu jest znacznie niższa w porównaniu od lokalnych ofert, to obawy przed zakupem znikają. Sam do niedawna nie byłem przekonany do takich praktyk, lecz kilka udanych (i potencjalnie ryzykownych) transakcji zakończyło się sukcesem, więc z coraz większą ochotą przeczesuję zasoby eBaya oraz Aliexpress.

Korzystając z obydwu serwisów musimy być oczywiście gotowi na płatności w obcych walutach. Nieistotne czy opłaty dokonywać będziemy korzystając z pośrednika, jakim jest PayPal, czy uiścimy ją używając własnej karty, to zazwyczaj nasz bank będzie odpowiedzialny za przeliczenie kwoty z, na przykład, dolara amerykańskiego czy funta brytyjskiego na polską złotówkę.

By przekonać się, czy decydując się na skorzystanie z internetowego kantoru będę mógł wydać mniej, sprawdziłem ile udałoby się zaoszczędzić przy zakupie przedmiotu o wartości 100 funtów brytyjskich oraz 100 dolarów amerykańskich. W obydwu przypadkach porównałem kalkulacje z kursem walut w mBanku, gdzie posiadam konto, lecz gdy pod uwagę weźmiemy kilka innych banków, to okazuje się, że zaoszczędzić można jeszcze więcej.

Tyle zapłaciłbym dokonując zakupu płacąc za niego kartą w mBanku:

100 GBP - 515,11 PLN
100 USD - 391,28 PLN

Stan na dzień: 24.08.2016

Stan na dzień: 24.08.2016

Jaką ofertą tego samego dnia dysponował Ekantor.pl?

100 GBP - 506,18 PLN
100 USD - 382,95 PLN

Jak widzicie różnica może sięgać kilkunastu, czasem kilkudziesięciu złotych. Przy przeliczeniach nie bez przypadku sięgnąłem po takie wartości, ponieważ wymiana w Ekantor.pl możliwa jest od 100 jednostek danej waluty. Czas i koszt przelewów do i z Ekantor.pl możecie sprawdzić na dedykowanej podstronie - w tabelkach znalazły się najpopularniejsze banki operujące w Polsce, co oznacza, że nie będziemy obciążeni dodatkowymi opłatami przy wymianie waluty.

Tekst powstał we współpracy z Ekantor.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

EBayzakupy onlinealiexpress