Świat

Videocasty #1: Cranky Geeks - Talkshow IT

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Videocasty #1: Cranky Geeks - Talkshow IT
3

Zaczynamy na Antyweb nowy cykl artykułów poświęcony znanym videocastom. W każdym odcinku opisywać będę wybranego videocasta oraz jego tematykę. Poświęcimy trochę miejsca autorom każdej produkcji oraz kulisom jej powstawania, a także modelowi biznesowemu (w przypadku gdy jest to produkcja komercyjna...

Zaczynamy na Antyweb nowy cykl artykułów poświęcony znanym videocastom. W każdym odcinku opisywać będę wybranego videocasta oraz jego tematykę. Poświęcimy trochę miejsca autorom każdej produkcji oraz kulisom jej powstawania, a także modelowi biznesowemu (w przypadku gdy jest to produkcja komercyjna).
Cranky Geeks - Talk show IT
Bohaterem pierwszego odcinka będzie internetowy program znanego amerykańskiego dziennikarza Johna C. Dvoraka. Jest to liczący już ponad 130 odcinków, cotygodniowy videocast, do udziału, w którym zapraszani są ludzie z branży oraz dziennikarze i blogerzy, a od czasu do czasu osoby ze świata kultury. Wspólnie z prowadzącym Johnem oraz stałym gościem Sebastianem Rupley (PCMagCast) dyskutują o wydarzeniach i produktach z mijającego tygodnia. Już sama nazwa programu informuje, że występują w nim tzw. "geeki", czyli ludzie głęboko zaangażowani w środowisko, posiadający rozległą wiedzę, a czasem również nieco nadgorliwy stosunek do tematu.

Spot reklamowy Cranky Geeks

Wszystkie te cechy sprawiają, że prawie każdy odcinek wypełniony jest interesującymi dyskusjami o branży technologicznej, nowościach, wydarzeniach oraz osobach z nią związanych. Zaskakujące są dla mnie relacje w tamtejszym (amerykańskim) środowisku, a dokładnie koleżeństwo jakie panuje nawet pomiędzy rywalami w interesach. W Polsce takie rozluźnienie kontaktów branżowych następuje dopiero w ostatnich latach, w związku z pewną zmianą mentalności biznesowej. Jeśli natomiast chodzi o Cranky Geeks, to do gustu program ten przypadł mi ze względu na poczucie humoru twórców i uczestników każdego wydania, czyniąc z niego coś na kształt Szkła kontaktowego IT, tyle, że tutaj nie ma dzwoniących widzów z powodu ograniczeń technicznych. Poza tym jest to również kapitalne źródło wiedzy o współczesnym biznesie internetowym.

John C. Dvorak to jednak nie tylko autor videocasta Cranky Geeks. Jest on również znanym blogerem oraz człowiekiem, który zna branże komputerową jak mało kto, gdyż pisać artykuły o tej tematyce zaczął jeszcze około 1980 roku. Widział on pierwsze produkty firm, które obecnie są światowymi gigantami. Obserwował jak z małych firm garażowych przekształciły się one w spółki akcyjne. Obserwował przekształcenie się IBM w firmę komputerową oraz powstanie Apple Inc. i Microsoft. Wspominając wcześniej Szkło kontaktowe, uczyniłem to w kontekście ironicznych komentarzy Johna, bardzo podobnych do tych z popularnego programu TVN24. Dvorak znany jest ze swoich kontrowersyjnych opinii na różne tematy. Jedną z jego wypowiedzi, która przeszła do historii jest pochodząca z 1984 roku opinia na temat myszki dołączanej do komputerów Apple:

John C. Dvorak:

There is no evidence that people want to use these things.

Każdy ma jednak prawo się mylić. Dvorak najwyraźniej potrafi wyciągać wnioski i korzystając z doświadczeń jakie zdobył w radiu i telewizji, w latach 80 i 90 stworzył świetną internetową audycje poświęconą IT. Bazuje ona na najlepszych wzorcach amerykańskiej publicystyki telewizyjnej. Cranky Geeks jest jednak programem, który obecnie, nie poradziłby sobie we współczesnej telewizji, ze względu na chronologiczną ramówkę tego medium. Osoby interesujące się branżą informatyczną stanowią mało zorganizowaną grupę telewidzów, stąd też trudno znaleźć dla Cranky Geeks godzinę emisji, która zgromadziłaby większą ilość zainteresowanych. Można by było zrealizować oczywiście program tego typu w stacji tematycznej, gdzie byłby powtarzany kilkanaście razy w ciągu tygodnia. John jednak zdecydował się zrealizować swój nowy projekt całkowicie w sieci.

Tego typu przedsięwzięcie wymaga jednak środków, których amatorski projekt nie zdobędzie, ani nie pozyska. W programie często pojawiają się goście, których zaproszenie wymaga sfinansowania ich podróży. Konieczne jest wynajęcie studia, ekipy realizacyjnej oraz opłacenie serwerów zdolnych do ciągłej dystrybucji plików wideo. Dlatego też Cranky Geeks jest videocastem komercyjnym, zarabiającym po przez reklamy zamieszczone na stronach programu oraz w samych jego odcinkach.

Zachęcam do oglądania Cranky Geeks, gdyż jest to przykład profesjonalnie zrealizowanej produkcji internetowej.

Cranky Geeks

http://www.crankygeeks.com/
Autor i prowadzący: John C. Dvorak
Format: ok 30 minut co tydzień
Gatunek: talk show
Dystrybucja: pliki dla różnych odtwarzaczy + fragmenty na YouTube

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

videocast