Świat

Video pokazujące Google Wave w akcji

Grzegorz Marczak
Video pokazujące Google Wave w akcji
9

O nowym narzędziu do komunikacji od Google już pisałem. Trudno dokładnie i precyzyjnie określić czym będzie Google Wave, znalazłem jednak gdzieś w sieci prostą definicję mówiącą o połączeniu poczty, komunikatora i dokumentów w jednym narzędziu. Na blogu Google Blogoscoped, pojawiły się trzy filmy...

O nowym narzędziu do komunikacji od Google już pisałem. Trudno dokładnie i precyzyjnie określić czym będzie Google Wave, znalazłem jednak gdzieś w sieci prostą definicję mówiącą o połączeniu poczty, komunikatora i dokumentów w jednym narzędziu.

Na blogu Google Blogoscoped, pojawiły się trzy filmy pokazujące Google Wave w akcji. Jest to jeszcze wczesna beta tego narzędzia i posiada ona sporo błędów, mimo to nagrania które obejrzałem według mnie świadczą o tym, że Goolge zrobiło coś naprawdę dużego (potencjał tego narzędzia widać już teraz). Oczywiście na początku interfejs wydaje się nieczytelny, a sam sposób płynnego przechodzenia od maila do rozmowy może być niezrozumiały. Jeśli jednak dzięki Wave osiągniemy efekt w postaci optymalizacji czasu poświęcanego na komunikację to z pewnością szybko przyzwyczaimy się do nowego interfejsu.

Na pierwszym filmie możemy zobaczyć jak wygląda dyskusja pomiędzy dwoma użytkownikami Google Wave. Widać, że początki nie są łatwe a sam interfejs ma jeszcze pewne braki.


Trying out Google Wave (Part 1 of 3) from Philipp Lenssen on Vimeo.

Drugi film zrobił na mnie największe wrażenie. Pokazane są na nim możliwości jakie daje włączenie do dyskusji automatycznego tłumacza. Każda z osób może pisać w swoim ojczystym języku a robot (zaproszony wczęniej do dyskusji) będzie na bieżąco tłumaczył każde wyraz i zdanie jakie będziemy pisać. W nagraniu do testów jedna z osób posługiwała się językiem niemieckim i przyznam, że wyniki tłumaczenia był moim zdaniem bardzo dobry.


Trying out Google Wave (Part 2 of 3): Auto-Translations from Philipp Lenssen on Vimeo.

Trzeci film pokazuje nam jak wygląda praca z różnymi obiektami jakich możemy używać podczas dyskusji w Google Wave. Może to być mapa google na której znajomy tłumaczy nam jak dojechać w pewne miejsce, mogą to być różnego rodzaju aplikacje jak na przykład szachy lub też tradycyjne pliki multimedialne.


Trying out Google Wave (Part 3 of 3): Using a Wave as a learning tool from Philipp Lenssen on Vimeo.

Często zarzucałem Google, że ich produkcje i działania nie są ze sobą spójne a integracja między kluczowymi produktami kuleje. Wydaje się, że Wave ma być platformą która będzie rozwiązaniem integrującym potencjał różnych rozwiązań dostarczanych przez tą firmę.

Moim skromnym zdaniem Google Wave ma potencjał na to aby zmienić sposób komunikacji w internecie. Można oczywiście zastanawiać się czy łączenie wszystkiego w jednym narzędziu ma sens i czy nie będzie w efekcie zbyt skomplikowane dla przeciętnego internauty do którego ten produkt będzie kierowany. Warto jednak próbować i to właśnie zamierza zrobić Google. Z pewnością edukacja użytkowników i przyzwyczajenie ich do nowego narzędzia zajmie sporo czasu. Jeśli jednak się uda to może to być kolejny duży sukces i kolejny powód dla którego trudno będzie użytkownikom rozstać się z Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle wave