Felietony

Valve pracuje nad własną konsolą do gier z dostępem do Steama. X360 i PS3 zagrożone?

Marcin Kamiński
Valve pracuje nad własną konsolą do gier z dostępem do Steama. X360 i PS3 zagrożone?
28

Na rynku konsol od strony sprzętowej zaobserwować możemy pewien zastój. Ostatnie generacje PlayStation oraz Xboxa swoją premierę miały już przeszło sześć lat temu, a zapowiedzi nowych wcieleń nadal nie widać. Ożywienie przyjdzie jednak być może z niepoodziewanej strony. Firma Valve, znana przede wsz...

Na rynku konsol od strony sprzętowej zaobserwować możemy pewien zastój. Ostatnie generacje PlayStation oraz Xboxa swoją premierę miały już przeszło sześć lat temu, a zapowiedzi nowych wcieleń nadal nie widać. Ożywienie przyjdzie jednak być może z niepoodziewanej strony. Firma Valve, znana przede wszystkim z systemu elektronicznej dystrybucji gier Steam, być może pracuje nad własną konsolą, dzięki której powstanie interesująca platforma dla miłośników elektronicznej rozrywki.

Planem Valve jest ponoć stworzenie platformy do gier, w której centrum będzie kanał dystrybucji Steam. Firma nie chce jednak samodzielnie zająć się produkcją sprzętu, mowa zatem o działaniu nieco podobnym do Androida autorstwa Google. Dlatego Valve poszukuje partnerów, z którymi mógłby stworzyć nową konsolę, roboczo nazwą Steam Box. Nie jest wykluczone, że dojdzie do współpracy z kilkoma podmiotami, w wyniku czego powstanie wiele różnych wersji konsoli.

Magazynowi The Verge udało dowiedzieć się, że na tegorocznych targach CES prowadzono tajne rozmowy oraz prezentacje prototypu. Podstawowe parametry Steam Box to procesor Core i7, 8 GB pamięci RAM oraz karta graficzna marki NVidia. Dzięki temu urządzenie poradzi sobie z tytułami napisanymi z myślą o komputerach PC, zatem o ile wszystkie informacje się potwierdzą, możemy liczyć na szeroki wybór gier już w momencie premiery platformy.

Za planami wprowadzenia przez Valve własnej konsoli do gier przemawia również złożony w ubiegłym roku patent na nietypowy kontroler. Posiada on wymienne elementy, co sugerowałoby możliwość jego dowolnej konfiguracji w zależności od gatunku i rodzaju uruchomionej na konsoli gry.

Wszystkie donosy o konsoli Steam Box wydają się być obecnie oparte na mało precyzyjnych źródłach i dają rozmytą wizję planów firmy Valve. Pierwszych konkretów być może doczekamy się jednak na imprezie GDC lub E3. Waszym zdaniem warto czekać?

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Valvesteam box