Chrome

Używasz Gmaila? Najwyższa pora zaktualizować Chrome... albo Windowsa [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Używasz Gmaila? Najwyższa pora zaktualizować Chrome... albo Windowsa [prasówka]
47

Google nie ogląda się za siebie i zapowiada ograniczenia w używaniu Gmaila dla starych przeglądarek. Ucierpią na tym najbardziej użytkownicy Windowsów XP oraz Visty.

Starsze wersje Chrome a Gmail

Google zapowiedział dziś, że od grudnia br. użytkownicy przeglądarki Chrome 53 i starszych nie będą mieli dostępu do podstawowej wersji Gmaila. Zamiast tego załadowany zostanie im prosty interfejs HTML. Teoretycznie nie powinno to stanowić żadnego problemu - większość osób nie zastanawia się nawet, jaką wersję przeglądarki Chrome posiada, bo aktualizacje są przeprowadzane automatycznie i po cichu. W niektórych przypadkach mogą jednak zostać wstrzymane. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy korzystamy ze starszego systemu operacyjnego. I tutaj problem dotknie przede wszystkim osoby używające Windowsa XP lub Vistę (te pierwsze ciągle stanowią blisko 10 proc. wszystkich Windowsów). Od przyszłego tygodnia będą oni widzieć specjalne komunikaty o zbliżającym się końcu wsparcia.

Parlament Europejski obniża ceny w roamingu

Temat opłat roamingowych wraca jak bumerang. Parlament Europejski dopiero teraz doszedł jednak do porozumienia w sprawie najwyższych stawek hurtowych, jakie będą obowiązywały podczas rozliczeń operatorów za użyczenie sieci. Zmiany mają wejść w życie 15 czerwca. Za minutę połączenia zapłacimy maksymalnie 0,032 euro, za SMS 0,01 euro, a za 1 GB transferu danych - 7,75 euro.

Docelowo organy unijne dążą do całkowitego zniesienia opłat roamingowych, co miałoby jednak nastąpić dopiero w nadchodzących latach.

Albumy w Instagramie

Instagram testuje nową funkcję - albumy. Pozwoli ona użytkownikom na publikowanie kilku zdjęć jednocześnie. Dotąd dostęp do tego rozwiązania mieli wyłącznie reklamodawcy. Osadzone w taki sposób przez nich zdjęcia mogliśmy przewijać poziomo - zapewne część z Was, która ma konto w serwisie, widziała to niejednokrotnie. Teraz analogiczną możliwość mają otrzymać pozostali użytkownicy. Dla każdego elementu z albumu będziemy mogli wybrać inny filtr. Każdy też będzie można z osobna polubić i skomentować.

Nowa funkcja jest jeszcze w trakcie testów. Nie ujawniono, kiedy można się spodziewać jej wdrożenia.

Google najcenniejszą marką świata

Wracamy do Google'a. W zestawieniu firmy Brand Finance kalifornijska firma zajęła pierwsze miejsce jako posiadacz najcenniejszej marki na świecie. Jej wartość jest szacowana na 109,4 mld dol. Tym samym Google wrócił na pozycję lidera, spychając na drugie miejsce Apple, którego wycena wynosi 107,1 mld dol. Kolejne miejsca zajmują Amazon, AT&T, Samsung, Verizon i Walmart.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu