Zdalna instalacja aplikacji na smartfonie z Androidem z poziomu strony internetowej, to spora przewaga sklepu Google nad App Store od Apple, ale to nie oznacza, że nie może być jeszcze lepiej. Szybki dostęp do statystyk, nowości dotyczących samej aplikacji oraz wygodne przekierowanie do zbioru plików *.apk - to wszystko oferuje Toolbox for Google Play.
Dodatek do Chrome zainstalujemy bezpośrednio z Chrome Web Store i chwilę później możemy skorzystać ze wszystkich dobroci, które oferuje. Odwiedzając podstronę dowolnej aplikacji w Google Play zauważcycie, że obok przycisku "Zainstaluj" pojawiło się kilka nowych w innych kolorach. Skróty "AB", "AP" i "APKM" odnoszą się kolejno do "AppBrain", "AndroidPolice" i "APK Mirror, czyli nazw serwisów poświęconych aplikacjom na Androida.
Pierwszy z nich zaoferuje Wam wszystkie podstawowe informacje na temat samej aplikacji - średnia ocena, liczba pobrań, wymagana minimalna wersja systemu, czas od ostatniej aktualizacji, rozmiar pliku instalacyjnego oraz liczbę wykorzystywanych bibliotek. Wszystko to w przyjaznej dla oka formie, która jest znacznie czytelniejsza i bardziej poręczna niż sam sklep Google Play.
Android Police jest serwisem informacyjnym, gdzie zawsze na bieżąco ukazują się newsy i recenzje programów na Androida - jeśli poszukujecie wieści na temat danej aplikacji, to całkiem prawdopodobne jest, że właśnie tam je znajdziecie. Bardzo często można natrafić na zapowiedzi nowych wersji czy podsumowania nowości z ostatniego wydania.
Trzeci z przycisków odnosi sie do serwisu APK Mirror, o którym dość często wspominamy w naszych tekstach. Nie bez przyczyny oczywiście - to właśnie tam najczęściej dostępne są najświeższe wersje aplikacji, które można pobrać i zainstalować na smartfonie. To bardzo pomocne, gdy dany program nie jest oferowany w naszym kraju lub zmiany dotyczą wersji beta. APK Mirror odwiedzam regularnie, a taki sposób dotarcia do listy plików instalacyjnych danego programu jest sporym udogodnieniem.
Toolbox for Google Play nie zamierza jednak wymuszać na nas wykorzystywania wszystkich skrótów - bez najmniejszego problemu możemy odwiedzić ustawienia rozszerzenia i odznaczyć niepotrzebne nam pozycje. Wtedy nie będą wyświetlane niechciane przyciski. Warto też nadmienić o funkcji wyszukiwania programów beta prowadzonych przez autorów aplikacji - zamiast odwiedzania dedykowanych im stron można bezpośrednio ze strony sklepu Google Play przejść do danej społeczności w Google+, zapisać się i zaczekać na zatwierdzenie udziału w testach.
Dla każdego (odrobinę) zaawansowanego użytkownika Androida dodatek Toolbox for Google Play będzie bardzo przydatny.
Niedawno urucholiśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu