Ciekawostki technologiczne

Uruchom Windows 95 i zagraj w Commandosa w przeglądarce

Konrad Kozłowski
Uruchom Windows 95 i zagraj w Commandosa w przeglądarce
49

Jako że cieszymy się końcówką weekendu postanowiłem sięgnąć po ciekawostkę, która powinna spodobać się użytkownikom i graczom w każdym wieku. Dla pierwszej z tych dwóch grup będzie to szansa na powrót do czasów, gdy obydwa produkty robiły furorę, zaś dla drugiej będzie to idealna okazja na spędzenie choćby kilu minut z klasykami lat '90.

Pierwszym z nich jest system operacyjny Microsoftu, w którym po raz pierwszy pojawiło się legendarne Menu Start - ten sam element interfejsu, którego powrót tak bardzo nagłośnił Microsoft przy okazji premiery Windows 10 w zeszłym roku. Windows 95 również jako pierwszy zaoferował użytkownikom pasek zadań oraz przeglądarkę Internet Explorer, z którą Microsoft niejako pożegnał się w 2015 roku.

Sam osobiście miałem niewiele do czynienia z tą wersją systemu Microsoftu, ponieważ w okresie zakupu pierwszego komputera dostępny był już jego następca, Windows 98, po którego świadomie sięgnąłem, co było oczywiście jednym z pierwszych objawów zainteresowania nowinkami z tej kategorii. Dziś z przyjemnością możemy powrócić lub po raz pierwszy sprawdzić możliwości produktu Microsoftu z 1995 roku dzięki emulatorowi uruchamiającemu system w oknie przeglądarki.

Naturalnie takie rozwiązanie nie jest pozbawione problemów, dlatego występują sporadyczne zawieszenia w działaniu systemu. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż środowisko emulujące, czyli DOSBox, zostało przygotowane na potrzeby nowoczesnych przeglądarek przy użyciu JavaScript (Emscripten). Autor strony zaznacza, że korzystanie z jego projektu może być równoznaczne z łamaniem prawa, dlatego musimy potwierdzić świadomość tego faktu, zanim będziemy mogli powrócić do lat '90.

Drugą z ciekawostek jest gra Commandos: Behind Enemy Lines (Za linią wroga). Doskonale pamiętam poradniki krążące po osiedlach na dyskietkach zawierające słowny opis rozwiązania każdej z plansz obecnych w grze - niektórym zależało po prostu na ich jak najszybszym ukończeniu. Niejaki Aditya Ravi Shankar postanowił przygotować wersję gry dla przeglądarek dzięki technologiom HTML5 oraz JavaScript, jednak ze względu na zapisy prawne nie zostały udostępnione oczywiście wszystkie poziomy z gry. Pewien cel został jednak przez autora stony osiągnięty - właśnie w tej chwili Steam pobiera wszystkie trzy części Commandosa. To będzie długi wieczór...

Grafika główna: Win95.ajf.me

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu