Polska

UOKiK: Media Expert jeszcze raz zapłaci za oceny

Grzegorz Ułan
UOKiK: Media Expert jeszcze raz zapłaci za oceny
19

UOKiK poinformował wczoraj o zakończonym postępowaniu wobec sklepów Media Expert i nałożonym na nich zobowiązaniu rekompensaty dla klientów, za stwierdzone wprowadzanie w błąd reklamą.

UOKiK zdążył już nas przyzwyczaić do różnego rodzaju postępowań i nałożonych kar na przedsiębiorców w Polsce, wprowadzających w błąd polskich konsumentów. Mnie natomiast najbardziej cieszą te, które kończą się realną i natychmiastową karą, na której to konsumenci przynajmniej w części korzystają finansowo.

Tak jest w przypadku Media Expert, który dwa lata temu wprowadził w błąd konsumentów swoją reklamą „Płacimy za oceny”. Jaki był z nią problem? Stary jak świat, otóż główny przekaz obiecywał złote góry, z pominięciem szczegółów, które wykluczają ich zdobycie.

Media Expert w swoich reklamach radiowych obiecywał, że zapłaci za każdą piątkę na świadectwie szkolnym dzieci swoich klientów 5 zł, a za szóstkę 6 zł.

Marek Niechciał, prezes UOKiK:

Reklama pomijała ważne dla konsumentów informacje. Po jej wysłuchaniu mogli pomyśleć, że otrzymają gotówkę lub rabat w dniu, w którym przyjdą do sklepu ze świadectwem. Nie dowiedzieli się, że muszą zrobić zakupy za co najmniej 300 zł, a zniżkę będą mogli wykorzystać dopiero przy następnej wizycie w sklepie. Taki przekaz wprowadzał konsumentów w błąd. Być może część z nich nie przyszłaby do sklepu, gdyby znała warunki promocji.

Na mocy decyzji prezesa UOKiK i zobowiązaniu Media Expert, klienci biorący udział w tej promocji mogą liczyć teraz na rekompensatę. Wystarczy udokumentować swój udział w promocji okazując świadectwo szkolne sprzed dwóch lat swojego dziecka, dowód zakupów zrealizowanych w dniach 22-25 czerwca 2017 roku oraz kartę rabatową, którą wtedy sklep wręczał klientom. Jeśli zgłosicie się z takim zestawem do 19 grudnia tego roku, otrzymacie na tą kartę dodatkowe 60 zł.

Źródło: UOKiK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu