Komputery i laptopy

Ultrabook jako wydajna stacja robocza? Lenovo pokazuje, że to możliwe

Mateusz Stach
Ultrabook jako wydajna stacja robocza? Lenovo pokazuje, że to możliwe
26

Lenovo ThinkPad P52s to pierwsza mobilna stacja robocza wyposażona czterordzeniowy procesor Intel 8. generacji, która jednocześnie może pochwalić się statusem Ultrabooka.

Lenovo i HP nie przestają rywalizować o kolejne nisze przeżywającego stagnację rynku PC. Wśród stacji roboczych HP pierwsze przedstawiło AiO Z1. Potem Lenovo odgryzło się pierwszą konwertowalną stacją roboczą pod postacią ThinkPada P40 Yoga. HP nie kazało długo ma siebie czekać tworząc stację roboczą mini-PC pod postacią Z2 Mini. A ostatnio dorzuciło jeszcze stację roboczą 2w1 czyli ZBook X2. Chyba zrozumiałym jest, że Lenovo musiało odpowiedzieć. Nie brzmi to może najlepiej, ale według producenta Thinkpad P52s to pierwsza stacja robocza typu Ultrabook z czterordzeniowym procesorem Intel Core. Dokładnie chodzi jednostki 8. generacji, w tym Core i5-8350U i Core i7-8650U.

Nowe procesory to nie wszystko

ThinkPad P52s przy rozmiarze 15,6 cala mierzy niecałe 2 cm grubości i waży poniżej 2 kg. Do wyboru mamy matryce IPS o rozdzielczości Full HD lub 4K (3840 x 2160). Typowa dla tej marki, skromna czarna obudowa mieści oprócz CPU Kaby Lake R grafikę NVIDIA Quadro P500 (profesjonalny odpowiednik GeForce MX150), do 32 GB RAM i SSD NVMe o pojemności nawet 1 TB.

Nie jest to najmocniejsza specyfikacja na rynku, ale mobilna stacja robocza Lenovo może pochwalić się certyfikatami ISV mającymi potwierdzać niezawodność w obsłudze aplikacji firm takich jak Autodesk, Dassault czy Siemens. W sprzęcie biznesowym docenione zostaną też takie dodatki jak mechaniczna przesłona kamerki ThinkShutter, możliwość wyposażenia we wbudowany modem LTE i czytnik Smart Card czy podłączenia do stacji dokującej. Na ThinkPada możemy dostać nawet 4 lata gwarancji producenta, a dwie baterie o łącznej pojemności do 104 Wh pozwalają na osiągnięcie nawet powyżej 24 godzin działania bez zasilacza. Dodatkowo funkcja PowerBridge umożliwia wymianę akumulatora bez wyłączania laptopa.

Zapowiada się lekka i długo działająca na baterii maszyna o wydajności wystarczającej do pogrzebania np. w projekcie animacji 3D z dala od domu czy biura.

Są też desktopy

Oprócz ThinkPada w ofercie pojawiły się dwa nowe modele komputerów w obudowach Tower – ThinkStation P520 i P520c, które zastąpią P410 i P510. To średnia półka stacji roboczych Lenovo, która w najnowszej odsłonie może się pochwalić przede wszystkim zastosowaniem prezentowanych nie tak dawno procesorów Intel Xeon-W przygotowanych specjalnie z myślą o stacjach roboczych. Najmocniejszy z nich, Xeon W-2195 ma 18 rdzeni przy zegarze do 4,3 GHz. W zależności od tego, na którą konstrukcję Lenovo się zdecydujemy, możliwe będzie dołożenie do CPU maksymalnie 128 lub 256 GB pamięci DDR4 oraz jednej grafiki Quadro P5000 lub nawet dwóch Quadro P6000. Jak widać, na ThinkStation z procesorami AMD trzeba będzie jeszcze poczekać.

Nowe maszyny Lenovo szerszej publiczności przedstawione zostaną pewnie na targach CES w Las Vegas na początku przyszłego roku.

Źródła: Lenovo, AnandTech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu