Komputery i laptopy

Dyski SSD Intel Optane 900P już dostępne, znamy ceny

Kamil Pieczonka
Dyski SSD Intel Optane 900P już dostępne, znamy ceny
17

Dzisiaj dokładnie o 15:30 mija embargo informacyjne jakie nałożył na nas Intel w kontekście informacji o swoich najnowszych dyskach SSD. O Intel Optane 900P pisałem już kilka tygodni temu na bazie przecieków, ale dzisiaj mamy dla was pełną informację, wraz z cenami jakie przyjdzie nam zapłacić za te bardzo wydajne kawałki krzemu.

Dla przypomnienia, Intel Optane 900P to dyski SSD bazujące na technologii 3D XPoint, która de facto jest pamięcią memrystorową. Sposób zapisu danych w takim kawałku krzemu jest co do zasady nieco inny niż w przypadku pamięci NAND. Szerzej na ten temat pisałem poprzednim razem, dlatego zachęcam do uzupełnienia wiedzy. Główna zaleta tej techniki zapisu i odczytu danych to bardzo szybki czas dostępu. Nie jest to jeszcze poziom pamięci RAM, ale jest znacznie lepiej niż w dyskach SSD bazujących na technologii NAND. A to daje wymierne korzyści.

Intel podkreśla głównie znacznie większą wydajność w wykorzystaniu wielowątkowym, kiedy nasz system potrzebuje dostępu do wielu różnych danych. Trudno się temu dziwić, bo doskonale obrazował to wykres IOPS z poprzedniej publikacji. W najnowszej prezentacji zwrócono uwagę na większą szybkość przeprowadzania symulacji z dużą ilością danych, przetwarzanie efektów wideo oraz oczywiście gry komputerowe. Na wykresach porównano wydajność Intel Optane 900P 480GB z Samsungiem 960Pro 512 GB i trzeba przyznać, że wygląda to obiecująco.

Intel Optane 900P - na początek 280 i 480 GB

Intel wbrew wcześniejszym doniesieniom, najpierw wprowadzi do oferty tylko modele o pojemności 280 oraz 480 GB. Oba będą dostępne w formie kart montowanych w slocie PCIe, a dodatkowo wersja 280 GB pojawi się także w obudowie 2.5 cala z interfejsem U.2. Specyfikacja techniczna jest zgodna z wcześniejszymi przeciekami, czyli mamy tutaj 550 000 IOPS (operacji na sekundę) przy losowym odczycie danych (próbka 4KB) oraz 500 000 przy zapisie. Do tego przepustowość na poziomie 2500 MB/s przy odczycie oraz 2000 MB/s przy zapisie. Wrażenie robi też wytrzymałość, na modelu 480 GB możemy zapisać nawet 8760 TB danych. Oznacza to możliwość zapisania i skasowania całego dysku ponad 18 000 razy.

Niestety w tym słoiku miodu jest też łyżka dziegciu, a mianowicie cena. 389 USD za model 280 GB to w przeliczeniu około 1700 PLN brutto. Za model 480 GB trzeba zapłacić 599 USD, czyli w Polsce oznacza to cenę na poziomie 2650 PLN. Dla porównania, Samsung 960 Pro 512 GB kosztuje nieco ponad 1300 PLN. Sami więc widzicie, że Intel za swoje dyski będzie sobie życzył całkiem sporo i to pewnie znacznie ograniczy grono zainteresowanych osób.

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, mało kto z nas będzie w stanie wykorzystać tą wydajność w losowym odczycie i zapisie. Dla 99% użytkowników to co oferuje SSD z interfejsem NVME jest więcej niż wystarczające, a Optane 900P przy obecnym poziomie cenowym pozostanie tylko ciekawostką.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu