Windows

Ultimate Player, polska aplikacja do odsłuchiwania stacji radiowych rozwijana z pasji - tak po prostu

Grzegorz Ułan
Ultimate Player, polska aplikacja do odsłuchiwania stacji radiowych rozwijana z pasji - tak po prostu
22

Testując tę aplikację, zdałem sobie sprawę, jak mało piszemy o "zewnętrznych" programach. Ogrom aplikacji i rozszerzeń tak nas przyzwyczaił do niewychodzenia poza przeglądarkę, że czasem zapominamy o istnieniu jeszcze innych rozwiązań. A są obszary, w których żadne rozszerzenie nie zastąpi dedykowan...

Testując tę aplikację, zdałem sobie sprawę, jak mało piszemy o "zewnętrznych" programach. Ogrom aplikacji i rozszerzeń tak nas przyzwyczaił do niewychodzenia poza przeglądarkę, że czasem zapominamy o istnieniu jeszcze innych rozwiązań. A są obszary, w których żadne rozszerzenie nie zastąpi dedykowanej aplikacji. Mówię tu cały czas o zwykłym korzystaniu z komputera, bez konieczności używania specjalistycznego oprogramowania.

Według mnie należy do nich odtwarzacz stacji radiowych FM na komputerze. Tak, nadal jestem mocnym fanem stacji FM, choć ostatnio osłabiło to trochę Spotify i profilowana muzyka w stacjach internetowych. Ale wciąż mają swój klimat i nic mi ich nie zastąpi.

Jako, że lubię prostotę i minimalizm, nie tylko w aplikacjach webowych, do odsłuchu stacji na komputerze korzystałem do tej pory z Screamer Radio. Szybki, prosty i bez zbytnich fajerwerków.

Niestety od 3 lat nie jest aktualizowany. To sprawia, że co chwilę trzeba ręcznie dodawać czy edytować nieaktywne stacje. Z czasem stwierdziłem, że równie dobrze mogę odsłuchiwać je wprost ze strony internetowej, a tu nie o to chodzi (okazuje się, że nowa wersja jest w przygotowaniu). Stąd moje poszukiwania alternatywy i o to trafiłem na Ultimate Player.

Ładny, szybki, prosty i nie obciąża systemu. Ma wszystko, co potrzeba do odsłuchiwania stacji radiowych FM, a nawet dużo więcej. Między innymi nadawanie własnych audycji czy scrobblowanie do Last.fm.

Oczywiście od razu mamy dostępną ogromną ilość stacji radiowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Korzystając z dostępnej wyszukiwarki, możemy wybrane pozycje dodawać do swojej listy z szybkim dostępem do ulubionych stacji.

Co do samego wyglądu aplikacji, domyślnie instalowany jest ciemny motyw graficzny, ale są też inne skórki - jest w czym wybierać, z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni temat.

Jeśli nie mamy jakichś preferowanych stacji radiowych, możemy skorzystać z grupowanych tematycznie propozycji i nimi wypełnić swoją listę.

Ponadto znajdziemy tu wspomniane już nadawanie własnych audycji, nagrywanie czy wyszukiwanie odsłuchiwanych utworów na YouTube, Last.FM i w innych muzycznych serwisach. Ciekawą funkcją jest też timer, który pozwala zaprogramować wyłączenie samego programu, wstrzymania pracy komputera albo jego całkowitego wyłączenia. Już niedługo natomiast planowane jest udostępnienie zupełnie nowej wersji UP2, więc możemy spodziewać się jeszcze lepszego programu, no i nowych funkcji.

Spytałem się jego twórców o planowane zmiany w związku z nową odsłoną programu oraz czy zawsze będzie darmowy, jak obiecują na stronie. Oto odpowiedź jaką otrzymałem:

UP Radio jest, było i będzie zawsze darmowe. To projekt rozwijany z pasji i wewnętrznej potrzeby zrobienia czegoś fajnego - tak po prostu.

Nowa wersja programu oznaczona jako 0.2.1 ukażę się w połowie lutego tego roku. Bardziej znaczące zmiany to:

  • wprowadzenie nowej karty “Wybrane stacje” do której z poziomu kilku kliknięć możemy uzyskać zestaw stacji wg wybranej tematyki
  • nowa implementacja obsługi serwisu Last.fm
  • nowa implementacja harmonogramu zadań
  • drobne zmiany w graficznym interface użytkownika
  • nowa baza radiostacji - idziemy na jakość i wyszukaną tematykę
  • podniesienie stabilności programu
  • poprawienie i podniesienie jakości renderowania skórek
  • wprowadzenie nowych funkcji poprawiających jakość brzmienia radia m.in będzie softwarowy filtr konturu oraz kilka innych ciekawych rzeczy
  • masa innych usprawnień (m.in interface aplikacji będzie można dostosować dla osób które widzą gorzej)
  • Sylwia obiecała również narysować coś wyjątkowego, aby ożywić trochę okna programu :)

Cały skład twórców aplikacji przedstawia się następująco: Damian Romek, Marcin Zagańczyk, Sylwia Rusinek. Osobiście gratuluję pomysłu, wykonania i liczę na dalszy udany rozwój.

Strona główna Ultimate Player.
Strona pobierania - wersja portable oraz instalacyjna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

odtwarzacz