Polska

Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Sprawdź, od kiedy warto to zrobić

Redakcja Antyweb
Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Sprawdź, od kiedy warto to zrobić
23

Wiele osób obawia się założenia działalności gospodarczej, często ze względu na podatki czy składki ZUS, które trzeba opłacać. Poniżej opowiem o tym, od kiedy po zmianie przepisów najlepiej założyć działalność gospodarczą, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Na przykład, dlaczego bardziej opłaca się to zrobić drugiego zamiast pierwszego dnia miesiąca.

Autorką artykułu jest Aneta Socha, ekspert kadrowo-podatkowy inFakt

Co z tymi podatkami? Czy będzie trzeba je płacić?

Zacznijmy od podatków. A więc z nimi nie ma większego problemu, bo jeśli się na początku mniej zarabia, to też kwoty do zapłaty do urzędu są mniejsze. Można też ze względu na ponoszone koszty w ogóle podatku nie płacić. Myślę więc, że dzięki temu wyjaśnieniu o podatki można się już nie martwić. Należy pamiętać, że wysokość podatku nie jest stałą kwotą i w głównej mierze zależy od tego, ile zarabiamy.

Czy można uniknąć opłacania składek ZUS?

Wspomniałam wyżej o zmianach, przejdźmy więc teraz do tego, jak dzięki nim można zaoszczędzić na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Mianowicie od 30 kwietnia 2018 r. zaczęła obowiązywać ulga na start i o niej więcej chciałabym powiedzieć. Podejdę do omawiania tego tematu na zasadzie pytań i odpowiedzi.

Czym jest ulga na start?

Wiele osób może zainteresować to rozwiązanie, bo ulga na start pozwala na zwolnienie z opłacania składek społecznych. Zwolnienie nie dotyczy składki zdrowotnej i ją trzeba płacić. Przypomnę, że w 2018 roku wynosi ona 319,94 zł.

Przez jaki czas obowiązuje ulga na start?

Ulga na start obowiązuje przez okres 6 pełnych miesięcy. Przykładowo jeśli działalność zostanie założona 30 kwietnia, ulga będzie obowiązywać przez 6 miesięcy i 1 dzień, czyli do dnia 31 października. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej założonej 2 maja, zwolnienie może obowiązywać do dnia 31 listopada, czyli 6 miesięcy 30 dni (prawie 7 miesięcy).

Wniosek jest taki, że najbardziej opłaca się założyć działalność 2. dnia miesiąca, aby maksymalnie wykorzystać okres zwolnienia z opłacania składek.

Czy mogę zrezygnować z ulgi na start?

Tak, można zrezygnować w dowolnym momencie z ulgi na start. Odbywa się to na zasadzie zgłoszenie do ZUS do wszystkich ubezpieczeń.

Czy data złożenia dokumentów o założenie działalności ma znaczenie?

Aby skorzystać z ulgi na start, działalność musi być założona po dniu 29 kwietnia, czyli najwcześniejszą datą założenia działalności może być 30 kwietnia. Kolejna kwestia, to dokumenty o założenie działalności czyli wniosek CEIDG-1 - można je złożyć wcześniej, ale ważne aby wskazać na druku datę rozpoczęcia działalności po dniu 29 kwietnia.

Wniosek z tego jest taki, że osoby które założyły lub założą działalność przed dniem 30 kwietnia, nie mają opcji skorzystania z ulgi na start. Ulga na start jest dedykowana tylko nowym przedsiębiorcom.

Czy trzeba spełnić jakieś warunki, żeby skorzystać z ulgi na start?

Tak - nowy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.

Podsumowując, od 30 kwietnia można na preferencyjnych zasadach założyć działalność gospodarczą i korzystać ze zwolnienia z opłacania składek społecznych przez 6 pełnych miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie na składkach ZUS maksymalnie przez prawie 7 miesięcy.

Temat ulgi na start został kompleksowo przeanalizowany na łamach inFakt.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu