Wiele osób obawia się założenia działalności gospodarczej, często ze względu na podatki czy składki ZUS, które trzeba opłacać. Poniżej opowiem o tym, od kiedy po zmianie przepisów najlepiej założyć działalność gospodarczą, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Na przykład, dlaczego bardziej opłaca się to zrobić drugiego zamiast pierwszego dnia miesiąca.
Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Sprawdź, od kiedy warto to zrobić
Autorką artykułu jest Aneta Socha, ekspert kadrowo-podatkowy inFakt
Co z tymi podatkami? Czy będzie trzeba je płacić?
Zacznijmy od podatków. A więc z nimi nie ma większego problemu, bo jeśli się na początku mniej zarabia, to też kwoty do zapłaty do urzędu są mniejsze. Można też ze względu na ponoszone koszty w ogóle podatku nie płacić. Myślę więc, że dzięki temu wyjaśnieniu o podatki można się już nie martwić. Należy pamiętać, że wysokość podatku nie jest stałą kwotą i w głównej mierze zależy od tego, ile zarabiamy.
Czy można uniknąć opłacania składek ZUS?
Wspomniałam wyżej o zmianach, przejdźmy więc teraz do tego, jak dzięki nim można zaoszczędzić na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Mianowicie od 30 kwietnia 2018 r. zaczęła obowiązywać ulga na start i o niej więcej chciałabym powiedzieć. Podejdę do omawiania tego tematu na zasadzie pytań i odpowiedzi.
Czym jest ulga na start?
Wiele osób może zainteresować to rozwiązanie, bo ulga na start pozwala na zwolnienie z opłacania składek społecznych. Zwolnienie nie dotyczy składki zdrowotnej i ją trzeba płacić. Przypomnę, że w 2018 roku wynosi ona 319,94 zł.
Przez jaki czas obowiązuje ulga na start?
Ulga na start obowiązuje przez okres 6 pełnych miesięcy. Przykładowo jeśli działalność zostanie założona 30 kwietnia, ulga będzie obowiązywać przez 6 miesięcy i 1 dzień, czyli do dnia 31 października. Natomiast w przypadku działalności gospodarczej założonej 2 maja, zwolnienie może obowiązywać do dnia 31 listopada, czyli 6 miesięcy 30 dni (prawie 7 miesięcy).
Wniosek jest taki, że najbardziej opłaca się założyć działalność 2. dnia miesiąca, aby maksymalnie wykorzystać okres zwolnienia z opłacania składek.
Czy mogę zrezygnować z ulgi na start?
Tak, można zrezygnować w dowolnym momencie z ulgi na start. Odbywa się to na zasadzie zgłoszenie do ZUS do wszystkich ubezpieczeń.
Czy data złożenia dokumentów o założenie działalności ma znaczenie?
Aby skorzystać z ulgi na start, działalność musi być założona po dniu 29 kwietnia, czyli najwcześniejszą datą założenia działalności może być 30 kwietnia. Kolejna kwestia, to dokumenty o założenie działalności czyli wniosek CEIDG-1 - można je złożyć wcześniej, ale ważne aby wskazać na druku datę rozpoczęcia działalności po dniu 29 kwietnia.
Wniosek z tego jest taki, że osoby które założyły lub założą działalność przed dniem 30 kwietnia, nie mają opcji skorzystania z ulgi na start. Ulga na start jest dedykowana tylko nowym przedsiębiorcom.
Czy trzeba spełnić jakieś warunki, żeby skorzystać z ulgi na start?
Tak - nowy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej obecnie działalności gospodarczej.
Podsumowując, od 30 kwietnia można na preferencyjnych zasadach założyć działalność gospodarczą i korzystać ze zwolnienia z opłacania składek społecznych przez 6 pełnych miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie na składkach ZUS maksymalnie przez prawie 7 miesięcy.
Temat ulgi na start został kompleksowo przeanalizowany na łamach inFakt.pl.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu